You are not connected. Please login or register

12. The Ties That Bind

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 5 of 6]

101 Re: 12. The Ties That Bind on Sat 21 Jan 2012, 9:48 pm

Filip

Invited in
Invited in
Ovo moje odusevljenje se odnosilo samo na njegovo ponasanje prema Eleni u tom trenutku Very Happy Meni je isto krivo sto je osudio Dejmona sadangel

102 Re: 12. The Ties That Bind on Sat 21 Jan 2012, 10:08 pm

Zla_Sam

Administrator
Administrator
Znate šta? Ja sam pisala onaj post o Eleni dva jebena dana [okej, dan i po, isto sranje, predugo vremena sam potrošila na to] i ljudi i dalje odbijaju da prvo razmisle o Eleni a kasnije pljuju. haha Ovo je meni urnebesno. Prosto, urnebesno. haha

Znate već priču o tome kako svako ima svoje mišljenje, i tako to. Ali MOLIM VAS. Objasnite mi vi koji mislite da je Elena kučka ZAŠTO to mislite kad je cura samo bila iskrena? Mislite da Stefan, koliko god ga to povrjedilo, ne zaslužuje da zna? Šta? Kučka je jer ga je to povrjedilo? A šta je s njim? On je bio jadan i povrjeđen kad ju je umalo ubio u prošloj epizodi i svi smo ga žalili? Ma ajde. Elena je samo bila FER prema njemu, jer uprkos svemu što joj je uradio, misli da barem toliko zaslužuje, željela je da mu kaže kako stvari stoji, iako ona njemu nema šta da govori jer nisu zajedno i njena osjećanja prema drugim ljudima nisu njegov biznis više. Aman ljudi. Pa razmislite šta pišete.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

just twenty seconds 'til you're no longer mine.
http://willyoudothisforme.tumblr.com/

103 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 12:18 pm

Team Daroline

Invited in
Invited in
mene nervira sto se uopste poljubila sa Damonom, eto zasto Smile
necu da ulazim u tu temu, jer su svi ovde Delena siperi, ja nisam, i eto.

http://darolinebitchez.tumblr.com/

104 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 12:29 pm

maDmaN

Welcome to Mystic falls
Welcome to Mystic falls
discobaby wrote:

Jeste Stefan uradio dosta stvari za nju i vidi se da mu je i dalje stalo,ali,istina je jedna i jedina-on je nju ostavio.Samu,da se bori sa svim demonima.I onim pravim i onim mnogo gorim-unutrasnjim

Nije je on ostavio samu, uradio je to da bi spasao Dejmona i da bi on ostao da je cuva..

STEFAN FOR THE WIN

105 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 12:46 pm

Starlight

Moderator
Moderator
Team Daroline wrote:mene nervira sto se uopste poljubila sa Damonom, eto zasto Smile
necu da ulazim u tu temu, jer su svi ovde Delena siperi, ja nisam, i eto.

i to je tvoj jedini razlog? od svih stvari koje je ikada učinila i svih njenih bamf momenata tebi samo to smeta? pa dobro. i takve stvari se dešavaju. lol.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

"Because in the end when you lose somebody, every candle, every prayer, is not going to make up for the fact the only thing that you have left is a hole in your life where that somebody used to be and a rock with a birthday carved into it that I'm pretty sure is wrong."

106 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 1:12 pm

Zla_Sam

Administrator
Administrator
Svaki put kada Elena uradi nešto što nije najsjajnije za vaš ship odmah počnete da bacate drvlje i kamenje i da je nazivate tako ružnim imenima, umjesto da objektivno sagledate situaciju.

Glavna tema serije je LJUBAVNI TROUGAO. Ne znam stvarno šta očekujete.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

107 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 1:15 pm

Rose ♥

Your Best Friend is a Witch
Pa, posle tri godine, bilo je i vreme da ga poljubi. Svi koji gledaju seriju znaju da se to jednom moralo desiti, jer protiv osećanja se ne može!
Ona da ne oseća ništa prema Dejmonu ne bi ga poljubila!
Oseća, i ona ne može protiv toga. I to što oseća je veliko.
A, i kako ne bi osećala nakon svega? Dejmon je bio tu za nju UVEK, bez obzira na sve i uprkos svemu.
Normalno da joj to imponuje, pre svega. Normalno je da će početi da se zaljubljuje u njega.

Možete da je krivite koliko hoćete, ali sami znate da nemate argumente za to - jer činjenica je da Elena mora da nastavi dalje!

She's the queen!

108 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 1:22 pm

Team Daroline

Invited in
Invited in
haha pa nije samo to xD

a ja nisam rekla da je ona kucka, to je rekao neko drugi.. o.O

nervira me ona cela, i njeni postupci, kako stalno pokusava da spasi dan a u glavnom sve samo zabrlja.

109 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 1:25 pm

Rose ♥

Molim te, samo mi nabroj te trenutke kad je pokušala da spasi dan i zabrljala. xD
btw, ne želim da se svađam - nemoj to da misliš - nego me stvarno zanima, jer me fascinira činjenica koliko različito svi mi gledamo na neke stvari. Wink

110 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 1:51 pm

ElenaGilbert

At Mystic Grills
At Mystic Grills
Koliko sam videla diskutovalo se o Eleni.

Pa Elena naravno nije glupa, cak je u ovoj epizodi pokazala koliko je dobra a i nije kmezavica. Priznala je Stefanu za njen i Damonov poljubac, pomogla Bonnie i omogucila joj bolji susret sa mamom, a plus nije patetisala za Stefanom niti je odlucila da bude sa Damnom, bas je lepo sve uradila, ne zeli ni jednog da povredi, a najbitnije je sto ne misli samo na sebe.

111 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 2:20 pm

Team Daroline

Invited in
Invited in
ne znam, svako ima svoje misljenje, meni ona ni nije nesto bitna toliko, kao sto se nekome ne svidja npr. Klaus ili Elijah, meni se ne svidja ona Very Happy

112 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 3:39 pm

uckvondy

Someone's New in Your World
Someone's New in Your World
nervira me ona cela, i njeni postupci, kako stalno pokusava da spasi dan a u glavnom sve samo zabrlja.

najdosadniji lik..iskreno

šta se toliko ložite jer je cura rekla svoje mišljenje, nesviđa joj se elena i gotovo

113 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 4:24 pm

Warrior Princess

Original Vampire
Original Vampire
Tako je Tanja!Meni se recimo ne svidja Bonnie. Smile

114 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 5:12 pm

Team Daroline

Invited in
Invited in
mislim da nema osobe koja redovbo gleda, i voli TVD da joj se svidjaju svi likovi.

115 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 5:13 pm

Warrior Princess

Original Vampire
Original Vampire
Da.Svako ima favorita, ali nekom ko mu i nije nesto.Mada , s vremenom se misljenja menjaju..

116 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 5:16 pm

Team Daroline

Invited in
Invited in
samo se nadam da nece na gore Very Happy posto je meni sve isto od pocetka :') ne znam kako, ovo mi je jedina serija xD

117 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 5:17 pm

Warrior Princess

Original Vampire
Original Vampire
Meni se u pocetku nije dopadala caroline, a sad je obozavam! Cerek

118 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 5:19 pm

Filip

Invited in
Invited in
Karolajn je carica .. Bas je hrabra .. Od kad je postala vampir ona je potpuno drugacija Very Happy

119 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 5:21 pm

Team Daroline

Invited in
Invited in
jeste, kad je samo uporedim iz 1. sezone i sada, ne mogu da verujem da je to ona Cerek

120 Re: 12. The Ties That Bind on Sun 22 Jan 2012, 5:44 pm

fearless.

You Are in Love With a Vampire
You Are in Love With a Vampire
There obviously wasn’t a lot of DE in this episode but the episode showed more of the aftermath of the kiss from Elena’s side. Last episode we found out that Damon knocked Elena’s socks off so much by kissing her that she couldn’t sleep that night and she was training to fight and was metaphorically trying to fight her feelings for Damon and thoughts of the kiss. This episode we found her accepting it.

I was kind of dreading that because of the kiss Damon and Elena would lose the intimacy and comfort which they had developed over the first half of season 3 but I guess it’s necessary because Elena hasn’t just realized that she’s attracted to Damon and enjoyed the kiss but also that she has fallen in love with him while she’s still in love of Stefan and hoping that he’ll revert back to who he was. This obviously doesn’t sit well with her because it makes her feel like Katherine. However I think what scares her more is that she doesn’t know how she’ll react when he’s around. But she doesn’t feel guilty about kissing him.

She wasn’t very keen to discuss it with Bonnie in the car when she asked her and I think this has to do with the fact that she thought at that moment that Bonnie would judge her but she clearly did not. When Bonnie tells Elena that her non answer made it sound like she liked kissing Damon, Elena doesn’t reject her. She just sits there being surprised that out of all the people she cares about the person who hates Damon the most is being supportive.

She doesn’t feel guilty for kissing him because she knows she’s no longer Stefan’s girlfriend. He’s the one who walked away from her when she was willing to take him back and all this time she couldn’t help falling for Damon because he was there for her when she needed him. I love how her “He kissed me.” turned into “I kissed Damon”. Like I said, first she was avoiding it and the second time she was accepting it. She doesn’t try to sugarcoat it for Stefan, she tells it to him as she feels. I think it’s really crucial that she had to tell Stefan about it to finally accept her feelings because Stefan was one of the most important people in life and he still is and she needs to do it to move on from him.

This doesn’t mean that Damon and her will get together anytime soon. She thinks she should move on from Stefan but that doesn’t mean that she wants it. I know a lot of people are frustrated that she forgave Stefan really easily but that’s who Elena is. She loves blindly and unconditionally. I’m not saying that I agree with her decision but it’s her flaw and it’s what makes her human and real. She has accepted that she has feelings for Damon but she doesn’t know what to do with them. She isn’t ready yet to act on them yet. She needs closure from Stefan first.

It personally pains me that Stefan doesn’t think highly of Damon. I know he’s done a lot of things but doesn’t a part of him want to see Damon happy? I get that he’s jealous. It’s his worst fear that Elena may end up falling in love with Damon since the day the two of them met. I think that Stefan can’t accept that Elena is in love with Damon because if she is that she can still accept him and he doesn’t think he deserves that but still Damon has longed for love and been crushed by it enough. This reminds of 2x19 when Stefan told Damon he’ll never have the respect that Elena has for him.I guess this is one of the reasons Damon doesn’t think much of himself. His own brother who loves him and keeps saving his life, doesn’t think much of him.

Stefan is starting to show that he cares again and it’s not a far-fetched idea to think that SE will get back together in the next couple of episodes(read:3x14) but I don’t think it’s such a bad thing for DE. I think one of the key themes this season is change. I loved how Stefan realized that Elena had changed and she told him he wasn’t the only one who had changed. They aren’t the same people who met a year ago on the first day of school. They both were in love with different people. He wasn’t there to see her grow and change and even if they get back together it’ll never be the same ever again. I think that’ll be what Elena needs to realize to move on from Stefan. As Damon said in the previous episode DE is right, just not right now which means angst. Angst is what gives a relationship depth and makes all the good moments sweeter. So I guess here’s to waiting it out.

121 Re: 12. The Ties That Bind on Mon 23 Jan 2012, 2:25 am

<3 Originals <3

Wearing Your Pro Infinitio Rings.
Cinderella ♥ wrote:Molim te, samo mi nabroj te trenutke kad je pokušala da spasi dan i zabrljala. xD
btw, ne želim da se svađam - nemoj to da misliš - nego me stvarno zanima, jer me fascinira činjenica koliko različito svi mi gledamo na neke stvari. Wink

jeste da bas nema veze sa ovom temom (epizodom) al kad se vec diskutuje da se ukljucim Very Happy Kao sto sam vec 93473947038 puta rekla nisam neki Elenin fan tj niti je volim niti je hejtujem. Ali zaista je bilo momenata kad me je nevidjeno nervirala i to bas iz razloga iz posta iznad Very Happy
Ne znam tacno sve prilike da ti navedem ali nerviralo me je jaaaaako (iako razumem zasto je radila to sto jeste) sto je svaki put kad su joj rekli da se ne mesa jer ne moze da pomogne ona uradila bas suprotno. Kad god su imali neki plan koji nju nije ukljucivao ona se ipak pojavila i na kraju je taj plan propao jer su umesto onoga sto su planirali morali da spasavaju nju! (npr kad su vampiri iz Grobnice oteli Stefana i jos mnogo drugih situacija) Msm razumem ja da ona nije mogla mirno da sedi dok je neko koga voli bio u zivotnoj opasnosti i znajuci da je to sve uglavnom zbog nje jer je ona kao dvojnica kljuc svega i da se sve desava "njenom krivicom" ali opet ni u jednom trenutku nisu mogli da joj dobace do mozga cinjenicu da je ona samo covek i da zaista ne moze NISTA da uradi osim da pogine tako da je manje vise svaki put samo smetala.

Da me ne bi svi sad napali, ne bacam hejt,sta vise u poslednje 2-3 epizode mi je Elena bila vise nego genijlana. I opet kazem savrseno razumem njene razloge ali me je to zaista neopisivo nerviralo Very Happy

122 Re: 12. The Ties That Bind on Mon 23 Jan 2012, 1:49 pm

phoenix00

Invited in
Invited in
Dancin' in the rain wrote:
There obviously wasn’t a lot of DE in this episode but the episode showed more of the aftermath of the kiss from Elena’s side. Last episode we found out that Damon knocked Elena’s socks off so much by kissing her that she couldn’t sleep that night and she was training to fight and was metaphorically trying to fight her feelings for Damon and thoughts of the kiss. This episode we found her accepting it.

I was kind of dreading that because of the kiss Damon and Elena would lose the intimacy and comfort which they had developed over the first half of season 3 but I guess it’s necessary because Elena hasn’t just realized that she’s attracted to Damon and enjoyed the kiss but also that she has fallen in love with him while she’s still in love of Stefan and hoping that he’ll revert back to who he was. This obviously doesn’t sit well with her because it makes her feel like Katherine. However I think what scares her more is that she doesn’t know how she’ll react when he’s around. But she doesn’t feel guilty about kissing him.

She wasn’t very keen to discuss it with Bonnie in the car when she asked her and I think this has to do with the fact that she thought at that moment that Bonnie would judge her but she clearly did not. When Bonnie tells Elena that her non answer made it sound like she liked kissing Damon, Elena doesn’t reject her. She just sits there being surprised that out of all the people she cares about the person who hates Damon the most is being supportive.

She doesn’t feel guilty for kissing him because she knows she’s no longer Stefan’s girlfriend. He’s the one who walked away from her when she was willing to take him back and all this time she couldn’t help falling for Damon because he was there for her when she needed him. I love how her “He kissed me.” turned into “I kissed Damon”. Like I said, first she was avoiding it and the second time she was accepting it. She doesn’t try to sugarcoat it for Stefan, she tells it to him as she feels. I think it’s really crucial that she had to tell Stefan about it to finally accept her feelings because Stefan was one of the most important people in life and he still is and she needs to do it to move on from him.

This doesn’t mean that Damon and her will get together anytime soon. She thinks she should move on from Stefan but that doesn’t mean that she wants it. I know a lot of people are frustrated that she forgave Stefan really easily but that’s who Elena is. She loves blindly and unconditionally. I’m not saying that I agree with her decision but it’s her flaw and it’s what makes her human and real. She has accepted that she has feelings for Damon but she doesn’t know what to do with them. She isn’t ready yet to act on them yet. She needs closure from Stefan first.

It personally pains me that Stefan doesn’t think highly of Damon. I know he’s done a lot of things but doesn’t a part of him want to see Damon happy? I get that he’s jealous. It’s his worst fear that Elena may end up falling in love with Damon since the day the two of them met. I think that Stefan can’t accept that Elena is in love with Damon because if she is that she can still accept him and he doesn’t think he deserves that but still Damon has longed for love and been crushed by it enough. This reminds of 2x19 when Stefan told Damon he’ll never have the respect that Elena has for him.I guess this is one of the reasons Damon doesn’t think much of himself. His own brother who loves him and keeps saving his life, doesn’t think much of him.

Stefan is starting to show that he cares again and it’s not a far-fetched idea to think that SE will get back together in the next couple of episodes(read:3x14) but I don’t think it’s such a bad thing for DE. I think one of the key themes this season is change. I loved how Stefan realized that Elena had changed and she told him he wasn’t the only one who had changed. They aren’t the same people who met a year ago on the first day of school. They both were in love with different people. He wasn’t there to see her grow and change and even if they get back together it’ll never be the same ever again. I think that’ll be what Elena needs to realize to move on from Stefan. As Damon said in the previous episode DE is right, just not right now which means angst. Angst is what gives a relationship depth and makes all the good moments sweeter. So I guess here’s to waiting it out.

:O
Klanjam se. Slažem se: We just need to wait it out. VOLIM <3

123 Re: 12. The Ties That Bind on Mon 23 Jan 2012, 4:12 pm

Zla_Sam

Administrator
Administrator
Vidite, nemam problem sa Jeleninim postom jer je napisala svoje mišljenje iznjevši validne argumente bez da je pljuvala.

Nije problem vaše mišljenje. Problem su vaši argumenti.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

124 Re: 12. The Ties That Bind on Mon 23 Jan 2012, 10:55 pm

Starlight

Moderator
Moderator
Ne znam tacno sve prilike da ti navedem ali nerviralo me je jaaaaako (iako razumem zasto je radila to sto jeste) sto je svaki put kad su joj rekli da se ne mesa jer ne moze da pomogne ona uradila bas suprotno. Kad god su imali neki plan koji nju nije ukljucivao ona se ipak pojavila i na kraju je taj plan propao jer su umesto onoga sto su planirali morali da spasavaju nju! (npr kad su vampiri iz Grobnice oteli Stefana i jos mnogo drugih situacija) Msm razumem ja da ona nije mogla mirno da sedi dok je neko koga voli bio u zivotnoj opasnosti i znajuci da je to sve uglavnom zbog nje jer je ona kao dvojnica kljuc svega i da se sve desava "njenom krivicom" ali opet ni u jednom trenutku nisu mogli da joj dobace do mozga cinjenicu da je ona samo covek i da zaista ne moze NISTA da uradi osim da pogine tako da je manje vise svaki put samo smetala.

Da me ne bi svi sad napali, ne bacam hejt,sta vise u poslednje 2-3 epizode mi je Elena bila vise nego genijlana. I opet kazem savrseno razumem njene razloge ali me je to zaista neopisivo nerviralo Very Happy

ja se sa Jelenom apsolutno slažem. upravo zato ona mene često ume da iznervira, nekada je jednostavno toliko tvrdoglava da mi dodje da prestanem da gledam seriju. al onda uradi nešto što me obori sa nogu i onda joj se nekako vratim. u tome je njena lepota.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

"Because in the end when you lose somebody, every candle, every prayer, is not going to make up for the fact the only thing that you have left is a hole in your life where that somebody used to be and a rock with a birthday carved into it that I'm pretty sure is wrong."

125 Re: 12. The Ties That Bind on Tue 24 Jan 2012, 12:36 am

<3 Originals <3

Milice,Kajo VOLIM <3

126 Re: 12. The Ties That Bind Today at 3:59 pm

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 5 of 6]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next