You are not connected. Please login or register

Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Tue 12 Apr 2011, 9:03 am

Lady Autumn

Invited in
Invited in

"Lovac u žitu" je zaista najčitaniji roman na planeti. Selindžeru je trebalo gotovo deset godina da napiše ovo delo, koje je izrazilo seksualne konflikte i egzistencijalne strepnje mlade generacije u posleratnoj Americi, kao i bunt protiv licemerja i laži u svetu glavnog junaka.

Čim se pojavio, 1951. godine, roman je odmah dospeo u vrh liste bestselera, a Holden Kolfild postao mitska ličnost, alter-ego za mnoge generacije izgubljenih tinejdžera, ne samo u Americi, već i svuda gde je roman prevođen i objavljivan.

Vremenom, ova knjiga je postala sastavni deo lektire u srednjim školama širom sveta. Popularnost "Lovca u žitu" i dalje se ne smanjuje - u proteklih pedeset godina, samo u SAD štampano je preko stotinu izdanja, u ukupnom tiražu od preko deset miliona primeraka.

Na listi najboljih američkih romana uvek je među prvih deset, a po mnogim anketama najbolja je knjiga ikad objavljena u Americi.

Čitao neko??Very Happy

http://www.newmoon-balkan.com/forum

2 Re: Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Sun 17 Apr 2011, 7:27 pm

Twin.flames

Seeing Ghosts Of Your Past.
Seeing Ghosts Of Your Past.
Ja sam htela, a onda sam pocela da citam svasta o njoj i sad me strah. Very Happy Mozda je procitam kad porastem xD

3 Re: Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Mon 18 Apr 2011, 7:26 am

Lady Autumn

Invited in
Invited in
Ja sam ju prvi put čitala sa 13 godina.^^

http://www.newmoon-balkan.com/forum

4 Re: Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Mon 18 Apr 2011, 2:19 pm

Lusi.♥

Welcome to Mystic falls
Welcome to Mystic falls
Morala sam pročitati za lektiru. Nije mi nešto, iskreno.

5 Re: Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Sun 08 May 2011, 2:55 am

MissNothing

Someone's New in Your World
Someone's New in Your World
Dobra je knjiga citala sam je ...

http://vampire-fans.forumotion.eu/

6 Re: Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Sun 08 May 2011, 6:50 pm

Little.Star.On.The.Sky

Original Vampire
Original Vampire
ja owo sad imam za lektiru al mi naslow nije primamljiw xDD

7 Re: Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Thu 14 Jul 2011, 10:04 pm

Nika Kći Zevsova ~

Administrator
Administrator
Preporučujem. Jedna mi je od omiljenih, čitala sam par puta.
I dalje je tumačim. Smile

Nakon što se Milica raspiše sad, i ja obnovim gradivo noćas, napisaću ogroman post. Very Happy

Ono što je Ana rekla, da je čitala svakakve stvari, ne čujem prvi put.
I onda sam tražila na netu što bi ova knjiga, jelte bila loša.

The challenges generally begin with Holden's frequent use of vulgar language], with other reasons including sexual references, blasphemy, undermining of family values and moral codes, Holden's being a poor role model, encouragement of rebellion, and promotion of drinking, smoking, lying, and promiscuity. Often the challengers have been unfamiliar with the plot itself

Mark David Chapman's shooting of John Lennon (Chapman was arrested with his worn copy of the book, and inside, he had scribbled a note: This is my statement, From Holden Caulfield.), Robert John Bardo's shooting of Rebecca Schaeffer, and John Hinckley, Jr.'s assassination attempt on Ronald Reagan have also been associated with the novel.

At some point, Chapman became obsessed with The Catcher in the Rye after rereading it for the first time since high school. He was particularly influenced by protagonist Holden Caulfield's polemics against "phoniness" in society, and the need to protect people, especially children. He was holding a copy of the book when he murdered Lennon, in which he had written "This is my statement." After his arrest, he wrote a letter to the media urging everyone to read the "extraordinary book" that may "help many to understand what has happened."[45] When asked if he wanted to address the court at his sentencing, Chapman read a passage from The Catcher in the Rye that describes Holden Caulfield's fantasy of being on the edge of a cliff and having to catch all children from falling. A psychiatrist at the sentencing, Daniel W. Schwartz, said that Chapman wanted to kill Lennon because he viewed him as a "phony." Chapman later said that he thought the murder would turn him into a Holden Caulfield, a "quasi-savior" and "guardian angel."

Ova perspektiva mi nikad nije pala na pamet.
I samo jedan totalno iskrivljen mozak može u ovoj knjizi naći motiv za ubistvo.

I to nije do knjige.

Takvom mozgu ne treba knjiga o adolescentu da bi ubio. Rolling Eyes

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

They are strong together, and they are each other’s weakness.

8 Re: Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Fri 15 Jul 2011, 3:29 am

Zla_Sam

Administrator
Administrator
Pročitala sam je prvi put prošle godine, na početku prvog razreda srednje škole, bila mi je lektira.
Predivna knjiga, jedna od omiljenih. Jednostavno je odlična, duhovita ... vrlo posebna, imajući u vidu da je ipak američka. Zubo. xD

Sav taj prolazak djetinjstva, nerazumjevanje i izolacija od društva meni su opisani na nimalo stran način. Istina je da gotovo ništa iz knjige nisam lično doživjela tj. ne na takav način ali sam se često osjećala tako, i dalje se osjećam zapravo i zato mi je bilo lakše razumjeti i poistovjetiti se s Holdenom.

Oprostićete mi ako pogrješim par stvari, iako je nisam čitala baš toliko davno ipak je prošlo dosta vremena, ne sjećam se dobro svih stvari i uglavnom ću pisati o onome čega se zaista sjećam. To je valjda i najbitnije jer je očigledno ostavilo najjači utisak na mene.

"Holden Kolfild. Pozitivan ili negativan lik?" postavio je pitanje moj najdraži profesor, Ljubo. Naravno da je velika većina mog razreda [kome se knjiga nije svidjela, nisu je shvatili, Holden ih je nervirao, Selindžer im je precijenjen i slično. Ostali je nisu ni pročitali, jel'] zaključila kako je Holden negativan lik. Glavni argument bila je Holdenova kontradiktornost [znate ono kad kaže kako ne voli tj. mrzi ljude koji laži, koji su ovakvi, koji su onakvi a onda na sledećoj stranici knjige on uradi upravo to što navodno mrzi] i odbijanje da odraste. "Kolfild je licemjeran. Laže svoje roditelje. Djetinjast je i previše buntovan." bio je argument najbolje učenice u mom razredu.

"Svi smo mi Holden Kolfild." bio je moj prvi argument u pokušaju da im objasnim kako je Holden zapravo pozitivan lik, "Barem u nekim segmentima života. Zar nismo svi bar jednom bili licemjerni, slagali, ponašali se djetinjasto, zar nismo i mi pomalo buntovni? Upravo činjenica da ga osuđujete iako smo svi svjesni da ma koliko se trudili da budemo bolji ljudi da nam se ipak omaklo bar jednom u životu, dokazuje da ste isti kao on." Holden je lik koji se borio sa strahom od odrastanja i činjenicom da će uskoro morati da postane dio tog odvratnog svijeta odraslih. I taj strah bio mu je motivacija za rađenje svih pogrešnih stvari u životu. Opet kažem, svi smo mi Holden jer bar jednom u životu strah nas je natjerao na nešto pogrešno. Na kraju je učnio pravu stvar jer je pronašao drugi motiv, ljubav prema svojoj sestri Febi [prevode Feba, zapravo bi trebalo da bude Fibi] i dokazao da ipak jeste odrastao. Bar sam ja to tako shvatila. Na moju sreću, imala sam podršku profesora i mislim da su ostali u razredu, iako su i dalje smatrali da je negativan lik, nakon časa razmislili o toj temi.

Ali najbolja tj. za mene najljepša stvar kod ove knjige jesu detalji. Stvar kojoj me je ta knjiga naučila jeste sagledavanje ljudi iz Holdenove perspektive. Takvi predivni detalji koje je samo on uočavao i koji su ga toliko fascinirali, to je ono što je najvrijednije u ovoj knjizi. On će za mene uvijek biti primjer osobe koja je zaista znala voljeti ljude. Koliko god se trudio da se emocionalno ogradi od njih, njegova dječija narav i sposobnost uočavanja i najmanjih detalja koji sačinjavaju jedno ljudsko biće nisu mu dopustili to. Ova knjiga je u cijelosti o drugim ljudima. I o onoj nepobitnoj životnoj činjenici - da ljudi mogu biti odvratno zli, licemjerni, pokvareni, sebični, oholi, bezobzirni, bez razumijevanja, ali da je dovoljno jedno dobro djelo, jedna lijepa riječ, jedna lijepa gesta, da opet dobiješ nadu u čitav ljudski rod.

Nažalost Holden je na kraju u opštoj kulturi postao samo simbol tinejdžerskog bunta, zbog čega mnogo ljudi iz ove knjige nauče ono najmanje bitno i često donesu pogrešan zaključak jer, hah, ipak treba znati čitati. Nije žvaka za seljaka, kažu.

Isto tako kažu da o knjizi ne treba suditi po koricama, što podrazumjeva i naslov jel', pa je pročitajte prije nego što osudite.

Takođe, ova knjiga je napisana u vrijeme kada je bila vrlo nestandardna. Često nailazim na komentare po internetu od ljudi za koje sam ubijeđena da je uopšte nisu ni dotakli već da mlate gluposti samo na osnovu kontroverzi koje je izazvala jer je u pravilu, kada je napisana, bila dosta drugačija, a svi znamo kako ljudi reaguju na sve strano i neuobičajeno. Upravo moj profesor Ljubo je rekao kako je to nekada bila knjiga koja se krišom čitala ispod klupa u školama jer su je smatrali neprimjerenom. Jedna od rijetkih knjiga koja je uhvatila duh tog vremena i upravo zbog toga je vrjedna a i proglašena .. hm, negativnom.

Mark David Chapman i svi ostali koji su navodno ubili ili pokušali da ubiju "inspirisani" ovom knjigom su izopačeni mozgovi i duše. Ne mogu da se sjetim jednog jedinog dijela, jedne jedine rečenice, ma jedne jedine riječi iz knjige koja bi bila motiv za ubistvo. Kao što Lidija kaže, nije to do knjige.

Nemate čega da se plašite u ovoj knjizi. Sve što ćete da pročitate u njoj je poprilično normalno i zapravo blago kad se usporedi s nekim stvarima danas.

Htjela bih još da dodam da je Selindžer veliki pisac upravo zato jer je neke načine pisanja/mišljenja učinio mogućim. Tako da je smiješno smatrati ga precijenjenim samo zato jer nam nije po ukusu.

"Taj pad prema kome se, po mom mišljenju krećeš, to je posebna vrsta pada, užasna vrsta pada. Onome koji pada nije omogućeno da oseti ili čuje kad tresne na dno. On samo pada i pada. Sve je to namenjeno ljudima koji su, u ovo ili ono doba svog života, tražili nešto sto njihova sredina nije mogla da im pruži. Ili su mislili kako njihova sredina to ne može da im pruži. I tako su prestali da traže. Odustali su pre nego što su i počeli."

Preporučujem, apsolutno svima.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

just twenty seconds 'til you're no longer mine.
http://willyoudothisforme.tumblr.com/

9 Re: Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Fri 03 Feb 2012, 4:57 pm

chocolateChanel.

Administrator
Administrator
Konačno sam i ja pročitala ovu knjigu. Nemamo je za lektiru i krivo mi je zbog toga jer je knjiga baš interesantna i nekako mi se podvukla pod kožu. Znam osobe koje su je čitale po 3435454 puta i nikad im nije dosadna. Nadam se da ću se i ja jednom naći u tom krugu.
Enivej, Holden. Ovako, na površini izgleda kao lik koga mrzi sve, da živi, da uči, sve. I onda dođe trenutak kada ga mi, čitaoci, upoznamo. Saznamo šta mu se sve vrti po glavi, koliko razmišlja o određenim stvarima itd. Mene je, iskreno, najviše oduševila Feba. Ona mi je nekako slika i prilika one male pametnice iz osnovne škole. Nešto slično onoj maloj iz Little Miss Sunshine. Baš je slatka i dopadaju mi se sve njihove scene. Ona dođe Holdenu kao neka savest. Obožavam to što je on toliko voli. A i ona njega. Samo tu pored nje je baš takav kakav je. Ona ga oduševljava kao osoba, ispunjava ga i kad mu nije ni do čega. Eh. Volim njihov odnos.
Sad jedna konstatacija, da ne kažem primedba. Zašto se nikad nismo upoznali s likom Džejn, devojkom kojom je Holden toliko oduševljen? To poglavlje gde priča o njoj me obara [što bi on rekao haha ].

Ne moraš uvek da insistiraš na seksu da bi upoznao devojku.

Osvojio me je i pre ovoga, ali ovom izjavom posebno. Koliko to napaljenih pubertetlija može da kaže? Jako malo. To, u stvari, pokazuje koliko je on zreo kao lik. Žao mi je što nismo sagledali veći deo njegovog života, onog kasnijeg kad nađe ženu, oženi se ili šta već. To mi je krivo.

Na primer, stalno smo se držali za ruke. To ne zvuči kao nešto, svestan sam toga, ali fenomenalno je bilo držati se s njom za ruke.

:') Ja ne znam kako da opišem svoju sreću kad sam pročitala ovu rečenicu. Svesna sam da postoje ovakvi muškarci, ali sam isto tako svesna da su izgubljeni u prošlosti što je, u stvari, shit.

I, da. Opis Holdena kao kukavice je nekako dodalo punoću slici. Većina momaka je takvo. Ne vole da se biju ili nešto slično. To nije kukavički čin, već zreo čin.
Ja se sve vreme vraćam na to kako je Holden zreo za svoje godine. Ali stvarno to mislim.
Način na koji priča o svom bratu, Eliju, koji je umro od leukemije, me oduševljava. Kako čuva onu rukavicu i pokaže je samo Džejn. Volim te posebne trenutke gde postoji samo jedna osoba kojoj bi pokazao nešto što je tebi najvrednije.
Ja sam možda mnogo sagledala ovu knjigu sa strane zrelosti & ljubavi itd, ali treba mi vremena da se ostali utisci slegnu. Znam da sam par miliona puta dok sam čitala želela nešto da napišem u vezi toga, ali misao je sad otišla. Dead and gone.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Svako ima svoju srećnu zvezdu. Neka moja noćas prati tebe. ~

10 Re: Lovac u žitu - Dž.D. Selindžer on Wed 15 Feb 2012, 3:19 pm

Rose in the Rain

Dear Diary ...
Dear Diary ...
Nisam citala ali namjeravam... Moram posuditi od Dade

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]