You are not connected. Please login or register

Deseto Poglavlje

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Deseto Poglavlje on Tue 18 Jan 2011, 4:55 pm

Anette

Dear Diary ...
Dear Diary ...

Vampirski Dnevnici, Knjiga IV.

"Mračno Okupljanje"

By

Lisa J. Smith

Deseto Poglavlje

Meredith je sela na niski crkveni zid.
„Stefane,rekao si da će biti opasno,ali nisi rekao da ćeš ga pustiti da me umalo udavi.“
„Žao mi je.Nadao sam se da će odati još informacija,pogotovo onda kada je priznao da je bio tamo kada je Sue umrla.Ali nisam trebao toliko čekati.“
„Nisam ja ništa priznao!Ništa ne možeš dokazati,“ Tyler je rekao.Životinjski prizvuk mu se vratio u glas,ali njegovo lice se vratilo u normalu.Vratili su se u ljudsko obličje,Meredith je pomislila.Ove modrice i sasušena krv – nisu bili normalni.
„Ovo nije sud Tylere,“ rekla je. „Otac ti ne može pomoći.“
„Ali da može – ovo bi bio jedan veoma zanimljiv slučaj,“ Stefan je dodao. „Dovoljno da te baci u pritvor dok ne priznaš ubistvo.“
„I to ako se neko ne smiluje pa istopi bakine kašike da bi napravio srebrni metak,“ Matt je dodao.
Tyler je pogledao u svakog ponaosob. „Neću ništa reći.“
„Tylere,znaš li šta si ti?Ti si siledžija,“ Bonnie je rekla. „A siledžije – uvek pričaju.“
„Ne smeta ti da se baciš na devojku i da je zlostavljaš,“ rekao je Matt. „Ali kada se pojave njeni prijatelji ti si mala maca.“
Tyler je samo zurio u njih.
„Pa,ako nećeš da pričaš – pretpostavljam da ću ja morati,“ Stefan je rekao.Nagnuo se i uzeo debelu knjigu koju je uzeo iz biblioteke.Sa jednom nogom na poklopcu groba – otvorio je knjigu na kolenu.U tom trenutku,Meredith je pomislila,da izgleda zastrašujuće – baš kao i Damon.
„Ovo je knjiga Gervasa od Tilburya Tylere,“ rekao je. „Napisana je negde oko 1200. godine posle nove ere.Priča o jednoj stvari.Vukodlacima.“
„Ne možeš ništa dokazati!Nemaš nijedan dokaz – “
„Začepi Tylere!“ Stefan ga je pogledao. „Ne treba mi dokaz.Mogu videti,čak i sada.Da li si zaboravio šta sam ja?“ Nakon tišine Stefan je nastavio.
„Kada sam došao ovde pre par dana nametala mi se misterija.Devojka je bila mrtva.Ali ko je ubio?I zašto?Svi tragovi koje sam našao su bili kontradiktornji.To nije bilo obično ubistvo – ne neki ljudski psihički slučaj sa ulice.Imao sam reč u nekoga u koga verujem – i takođe dokaz.Obični ubica ne može raditi sa Ouija tablicom telekinezom.Obični ubica ne može poslati nalet moći hiljadama milja daleko.Ne – to je bio neko sa psihičkim moćima.I od svega što mi je Vickie rekla – zvučalo je kao vampir.Ali izuzev toga – Sue Cason je i dalje imala svoju krv.Vampir bi uzeo barem malo.Ni jedan vampir ne može odoleti – pogotovo ubica.A od tuda dolazi ono najvisočije – a najvisočiji je razlog za ubistvo.Ali doktori nisu našli rupe u njenim venama – a samo malo krvi je isteklo.Nije imalo smisla.I postoji još jedna stvar.Ti si bio u toj kući Tylere.Napravio si grešku kada si zgrabio Bonnienu ruku te noći.A onda si napravio još jednu grešku sledećeg dana – izlajao si se o tome – rekao si stvari koje nisi trebao da znaš osim ako nisi bio tamo.Pa,šta imamo?Nekog vampira,sa Moćima?Ili srednjoškolskog siledžiju koji ne može otići do toaleta a da se ne saplete u sopstvena stopala?Koga?Dokazi su išli u oba smera,a ja se nisam mogao odlučiti.A onda sam otišao da vidim Sueino telo.I bilo je tamo.Najveća misterija od svih.Posekotina – ovde.“
Stefan je pokazao liniju preko svojih prsa.
„Tipični,tradicionalni rez – napravljen od strane vampira da podeli krv.Ali Sue nije bila vampir i nije napravila sama taj rez.Neko je to napravio dok je ona ležala na zemlji umirući.“

Meredith je zatvorila oči i čula je kako Bonnie guta knedlu pored nje.Stavila je ruku na Bonnienu i stisla je čvrsto – ali je nastavila slušati.Stefan im nije ovoliko detaljno objasnio sve ovo.
„Vampiri ne trebaju poseći svoje žrtve tako;koriste zube,“ Stefan je rekao.Njegove gornja usna se povukla i pokazao je svoje zube.
„Ali ako vampir želi da neko drugi popije tu krv – on može poseći umesto da ugrize.Ako vampir želi da taj neko prvi okusi – može to uraditi.A to me nateralo da malo razmislim o krvi.Krv je važna,shvataš.Za vampire – daje život,Moć.To je sve što trebamo za preživljavanje,a nekada postoje periodi kada nas ta potreba odvodi do ludila.Ali takođe je dobra i za druge stvari.Na primer...iniciranje.Iniciranje i Moć.A onda sam razmislio o te dve stvari,spojio njih i nešto malo tebe – ono malo što sam uočio kada sam pre bio u Fell's Churchu.Na neke male stvari se nisam baš fokusirao.Ali sam se setio nečega što mi je Elena rekla o istoriji tvoje porodice – a onda sam se setio i potražio dnevnik Honorie Fell.“
Stefan je podigao list papira koji je izvukao između stranica knjige koju je držao.
„I tamo se nalazilo – sopstvenim rukopisom Honorie Fell.Prepisao sam stranicu tako da je mogu pročitati tebi.Mala porodična tajna porodice Smallwood – ako možeš čitati između redova.“
Gledajući u papir,počeo je da čita:
„12. novembar.Sveće upaljene.Malo smo kratki sa kukurozom i soli ali ćemo proći zimu.Prošle noći – uzbuna.Vukovi su napali Jacoba Smallwooda kada se vraćao iz šume.Vidala sam mu ranu – ali je bila duboka i plašila sam se.Kada sam došla kući gledala sam u rune.Nikome nisam rekla rezultate – samo Thomasu.“

„Gledanje u rune je predviđanje,“ Stefan je dodao gledajući na gore.
„Honoria je bila ono što mi zovemo veštica.Ovde govori o 'vučijoj nevolji' – izgleda da je bilo napada i na mlade devojke.Govori o tome kako su ona i njen muž bili sve više i više zabrinutiji.I na posletku ovo:
„20. decembar.Ponovo nevolja sa vukom u Smallwoodovima.Pre nekoliko minuta smo čuli vriske,Thomas je rekao da je vreme.Juče je napravio metke.Napunio je pištolj,idemo do tamo.Ali budemo pošteđeni,ponovo ču pisati.
„21. decembar.Otišli smo do Smallwoodovih prošlu noć.Jacob je pao.Vuk je ubijen.Zakopaćemo Jacoba na malom groblju pored brda.Možda njegova duša nađe mir u smrti.“
„U zvaničnoj priči u Fell's Churchu,“ Stefan je rekao, „ispričano je da je to značilo da su Honoria i Thomas Fell otišli do Smallwoodovih i da su tamo našli Jacoba kojeg su ponovo napali vukovi i to da ga je vuk ubio.Ali to je pogrešno.Ono što ovo stvarno kaže je ne da je vuk ubio Jacoba Smallwooda nego da je Jacob Smallwood,vuk,ubijen.“
Stefan je zatvorio knjigu.
„On je bio vukodlak,tvoj pra-pra-pra-pra – kako god – deda,Tylere.Postao je takav nakon što su ga vukovi napali.I preneo je svoj vučiji virus svom sinu koji je rođen osam i po meseci nakon što je on umro.Baš na onaj način na koji je tvoj otac to preneo na tebe.“
„Uvek sam znala da ima nešto u tebi Tylere,“ Bonnie je rekla,a Meredith je otvorila oči.
„Nikada nisam mogla sa sigurnošću reći šta je to,ali nešto duboko u mom mozgu mi je govorilo da nisi čist.“
„Sprdali smo se tim,“ Meredith je rekla,glasom još uvek promuklim.
„O tvom 'životinjskom privlačenju' i tvojim velikim belim zubima.Nismo znale koliko smo bile blizu.“
„Ponekad psihici mogu da predosete takve stvari,“ Stefan je izneo. „Nekada čak i obični ljudi mogu.Trebao sam to primetiti,ali bio sam prezauzet.Ali i dalje,nema izgovora.I očito,neko drugi – psihik ubica – video je to odmah.Nije li,Tylere?Čovek obučen u stari kišni kaput ti je došao.Bio je visok,plav i imao je plave oči i napravio je neki dogovor sa tobom.U zamenu za – nešto – pokazaće ti kako da pokreneš svoje nasleđe.Kako da postaneš pravi vukodlak.Zbog toga što,prema Gervasu od Tilburya,“ – Stefan je potapkao knjigu na svom kolenu – „Vukodlak koji nije ugrižen treba da bude pokrenut.To znači da možeš imati vukodlački virus celi svoj život,a da to i ne znaš – jer nije nikada aktiviran.Generacije Smallwoodovih su živeli i umirali,ali virus je ostao nepokrenut jer nisu znali kako da pokrenu taj – dar.Ali čovek u kaputu je znao.Znao je da moraš ubiti i okusiti svežu krv.A posle toga – čim izađe pun mesec,promenićeš se.“

Stefan je pogledao nagore,a Meredith je pratila njegov pogled na beli disk od meseca na nebu.Izgledao je čisto i dvodimenzionalno,nije više bio crveni globus.Pogled sumnje je prešao preko Tylerovog tela,a onda je opet izgledao besno.
„Prevarili ste me!Planirali ste ovo!“
„Veoma pametno,“ rekla je Meredith,a Matt je dodao: „Bez šale.“
Bonnie je navlažila prst i oblikovala nevidljivo jedan na nevidljivoj ploči.
„Znao sam da nećeš moći odoleti da pratiš ijednu od devojaka ako budeš znao da će biti sama,“ Stefan je rekao. „Misliš da je groblje najbolje mesto za ubistvo;imaš savršenu privatnost.I znao sam da nećeš moći,a da se ne pohvališ onime što si učinio.Nadao sam se da ćeš reći Meredith još o ubici koji je gurnuo Sue sa prozora,onom koji je posekao kako bi ti mogao okusiti krv.Vampir,Tylere.Ko je on?Gde se skriva?“
Na Tylerovom licu se ogledala mržnja. „Misliš da ću ti reći?On mi je prijatelj.“
„On ti nije prijatelj Tylere.Koristi te.On je ubica.“
„Ne idi dublje Tylere,“ dodao je Matt.
„Već je počelo u tebi.Večeras si pokušao da ubiješ Meredith.Ubrzo će te to savladati i nećeš moći da se zaustavišBudi pametan i zaustavi ovo sada.Reci nam šta znaš.“
Tylere je pokazao zube. „Neću ti ništa reći.Kako ćeš da me nateraš?“
Ostali su razmenili poglede.Atmosfera se promenila,napunila se tenzijom kada su se svi okrenuli prema Tyleru.
„Zaista ne razumeš,zar ne?“ Meredith je rekla tiho.
„Tylere,pomogao si mu da ubije Sue.Umrla je radi bolesnog rituala tako da bi se ti mogao promeniti u tu bolesnu stvar.Planirao si da me ubiješ,a i Vickie i Bonnie isto.Sigurna sam.Da li misliš da te žalimo?Da li misliš da smo te doveli ovde da budemo fini prema tebi?“
Nastala je tišina.Režanje se otezalo sa Tylerovih usana.Gledao je od jednog lica do drugog.Sva si bila nepokolebljiva.Čak i Bonnieno malo lice nije odavalo praštanje.
„Gervase od Tilburya spominje jednu interesantnu stvar,“ Stefan je rekao,skoro zadovoljno. „Postoji lek da se leči vukodlaštvo,osim srebrnih metaka.Slušajte.“
Na mesečini,pročitao je sa knjige na kolenu.
„Obavešteno je i zaklinjem se grobom i doktorima,da ako se vukodlak oslobodi jednog svog uda,da će se izlečiti i vratiti svoje normalno telo.Gervase nastavlja sa pričom o Raimbadu od Auvergna,vukodlaku koji je bio izlečen kada je mu je neko osekao šapu.Naravno,to je bilo bolno,ali priča ide dalje i kaže da se Raimbaud zahvalio tom nekome što ga je izlečio od kletve.“
Stefan je podignuo glavu.
„A sada,ako nam Tyler neće pomoći sa informacijama,najmanje što možemo da uradimo je da ga nateramo da nikada više ne ubije.Šta vi ostali kažete?“
Matt je progovorio: „Mislim da je naša dužnost da ga izlečimo.“
„Sve što trebamo uraditi je da ga olakšamo za jedan ud,“ Bonnie se složila.
„Ja mogu smisliti barem jedan sada,“ Meredith je rekla ispod daha.
Tylerove oči su prelazile po licima.Čak ispod blata i krvi videlo se da mu je lice prebledelo.
„Blefirate!“
„Sekiru Matte,“ rekao je Stefan. „Meredith,skini jednu od njegovih cipela.“
Tyler se borio i šutirao Meredith u lice.Matt mu je umirio glavu.
„Ne pravi sebi gore Tylere.“
Golo stopalo koje je Meredith izložila je bilo veliko i znojno kao i Tylerovi dlanovi.Dlačice su mu se nazirale na palcima.Meredith se naježila.
„Završimo sa ovim,“ rekla je.
„Šalite se!“ Tyler je uzviknuo i bacako se toliko da je Bonnie morala da dođe i da sedne na njegovu drugu nogu.
„Ne možete mi to uraditi,ne možete!“
„Drži ga mirnim,“ Stefan je rekao.Radeći zajedno,ispružili su Tylerea.Matt mu je držao glavu,a devojke su se pobrinule za noge.Sigurajući da Tyler može videti šta mu se radi,Stefan je stavio granu na poklopac groba,veoma debelu granu,a onda je zamahnuo sekirom i sasekao je u jednom potezu.
„Dovoljno je oštra,“ rekao je. „Meredith,savij mu pantalone do kolena.A onda poveži gore,koliko ja možeš,da mi ne iskrvari ovde.“
„Ne možete ovo uraditi!“ Tyler je vrištao. „Neeeeeee možeeeeteee ovo da uraditeeeeeee!“
„Vrišti koliko hoćeš Tylere.Ovde gore,niko te neće čuti,znaš?“ Stefan je rekao.
„Nisi ti ništa bolji od mene!“ Tyler je vrištao. „I ti si ubica!“
„Ja tačno znam šta sam,“ Stefan je rekao. „Veruj mi Tylere.Znam.Da li ste svi spremni?Dobro.Drž' ga;skočiće kad odradim ovo.“
Tyllerovi vrisci više nisu bile reči.Matt ga je držao tako da može videti kako mu se Stefan približava.
„Sada,“ rekao je Stefan dižući sekiru visoko.
„Ne!Ne!Pričaću!Pričaću!“ vikao je Tyler.
Stefan ga je pogledao. „Prekasno,“ rekao je i spustio sekiru dole.

Pukla je od zemlju,ali zvuk je bio ugušen od Tylerovog vrištanja.Izgledalo je kao da je trebalo nekoliko minuta da shvati da ga oštrica nije ni dotakla.Zaustavio se da bi uzeo dah,a onda je pogledao u Stefana.
„Pričaj,“ rekao je Stefan glasom bez emocija.
Nekoliko drhtaja je došlo iz Tylerovog grla.
„Ne znam mu ime,“ izdahnuo je. „Ali izgleda baš onako kao što si rekao.I u pravu si – vampir je,čoveče!Video sam ga kako je isušio mužjaka jelena dok se još bacako unaokolo.Lagao mi je,“ dodao je Tyler,a ljutnja se vratila u njegov glas.
„Rekao mi je da ću biti jači od bilo koga,jak kao on.Rekao mi je da ću imati svaku devojku koju poželim na način koji poželim.Idiot je lagao.“
„Rekao ti je da možeš ubiti i izvući se iz toga,“ Stefan je rekao.
„Rekao mi je da mogu to odraditi sa Caroline te noći.Morala je to dobiti nakon što me odbila.Hteo sam da je natera da moli – ali nekako je izašla iz kuće.Mogao sam imati i Caroline i Vickie,rekao je.A ono što je on želeo bile su Bonnie i Meredith.“
„Ali upravo si pokušao ubiti Meredith.“
„To je sada.Sada su stvari drugačije,glupačo.Rekao je da je sada u redu.“
„Zašto?“ Meredith je pitala Stefana ispod zvuka.
„Možda zato jere ste poslužile svojoj svrsi,“ rekao je. „Dovele ste mene ovde.“ A onda je nastavio. „Dobro,Tylere,pokaži nam da sarađuješ.Reci nam kako možemo da ga sredimo.“
„Da ga sredite?Vi ste ludi!“ Tyler je prasnuo u smeh,a Matt je stisnuo ruku oko njegovog grla. „Hej,davi me koliko hoćeš,ali ovo je istina.Rekao mi je da je on jedan od Starih,jedan od Originala,šta god to značilo.Rekao je da je pravio vampire još pre piramida.Rekao mi je da je napravio pakt sa đavolom.Možeš ga prosbosti štapom kroz srce i opet ništa.Ne možeš ga ubiti,“ njegov smeh se izmakao kontroli.
„Gde se skriva,Tylere?“ Stefan je pitao. „Svaki vampir treba mesto da spava.Gde je on?“
„Ubio bi me ako vam kažem.Pojeo bi me čoveče.Bože,da ste samo videli šta je uradio tom jelenu pre nego što je umro...“ Tylerov smeh se preokretao u nešto što je ličilo na jecaje.
„Bolje nam pomozi da ga uništimo pre nego što te se dočepa?Šta mu je slaba tačka?Gde je ranjiv?“
„Bože,taj jadni jelen...“ Tyler je brbljao.
„Šta je sa Sue?Da li si plakao nad njom?“ Stefan je rekao oštro.Uzeo je sekiru. „Mislim,“ rekao je, „Da nam trošiš vreme.“
Sekira se podigla.
„Ne!Ne!Pričaću;reći ću vam nešto.Gledaj,postoji jedno drvo koje ga može povrediti – ne ubiti ga,ali ga povrediti.Priznao mi je to ali mi nije rekao koje drvo.Kunem se da je istina!“
„Nije dovoljno dobro Tylere,“ rekao je Stefan.
„Za ime Božje – reći ću vam gde ide večeras.Ako dođete tamo brzo,možda ga i zaustavite.“
„Kako misliš,gde ide večeras?Pričaj brzo Tylere!“
„Ide kod Vickie,u redu?Rekao je da večeras obojica uzimamo po jednu.To je od pomoći,zar ne?Ako požurite,možete stići tamo!“

Stefan se zaledio,a Meredith je osetila kako joj srce ubrzava.Vickie.Nisu ni pomislili na napad na Vickie.
„Damon je čuva,“ Matt je rekao. „Zar ne Stefane?Zar ne?“
„Trebao bi,“ Stefan je rekao. „Ostavio sam ga tamo.Ako se nešto desilo,trebao je da me zove...“
„Momci,“ Bonnie je prošaptala.Njene oči su bile velike,a usne su joj podrhtavale. „Mislim da nam je bolje da požurimo.“
Buljili su u nju na trenutak,a onda su se svi kretali.Sekira je prizvela zvuk kada je Stefan bacio na pod.
„Hej,ne možete me ostaviti ovako!Ne mogu voziti!Doći će po mene!Vraćajte se i odvežite mi ruke,“ Tyler je vrištao,ali niko mu nije odgovorio.
Svi su trčali i uvukli se u Meredithino auto.Meredith je ubrzala i vozilo smrtonosno brzo,prelazile je znakove za zaustavljanje,ali deo nje nije želeo ići kod Vickie.Želela je da se okrene i da ide u drugom smeru.
Smirena sam;Ja sam ona koja je uvek smirena,pomislila je.Ali to je bila spoljašnjost.Meredith je znala kako smireno možeš izgledati spolja kada ti se unutrašnjost lomi.Skrenuli su iza zadnjeg ugla u ulicu Birch.
„O,Bože!“ Bonnie je jecala sa zadnjeg sedišta. „Ne!Ne!“
„Brzo,“ Stefan je rekao. „Možda još ima nade.“ Otvorio je vrata i bio napolju i pre nego što se auto zaustavilo.Ali nazad,Bonnie je plakala.

Prevod: Adelisa

The Vampire Diaries Serbia

http://www.iansbalkan.com

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]