You are not connected. Please login or register

Četvrto Poglavlje

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Četvrto Poglavlje on Sat 09 Oct 2010, 5:15 pm

Zla_Sam

Administrator
Administrator

Vampirski Dnevnici, Knjiga IV.

"Mračno Okupljanje"

By

Lisa J. Smith

Četvrto Poglavlje

Meredith je ironično pogledala u Matta. „Hmm,“ rekla je. „A sada,šta misliš koga bi Elena zvala upomoć?“
Bonniena grimasa je prouzročila izgled krivnje na Mattovom licu.Nije bilo fer da ga se ovako tretira. „Elena je rekla da je ubica prejak za nas i da ćemo trebati pomoć,“ rekla je prema Mattu. „A ja mogu misliti o samo jednoj osobi koju bi Elena zvala da se bori sa psiho-ubicom.“
Polako,Matt je kimnuo.Bonnie je mogla osetiti ono što je on osećao.On i Stefan su jednom bili najbolji prijatelji,iako je Elena odabrala Stefana umesto Matta.Ali to je bilo pre nego što je Matt saznao šta je Stefan i na šta je spreman.U njegovom besu i žalosti zbog Elenine smrti,Stefan je skoro ubio Tylera Smallwooda i pet ostalih momaka.Da li je Matt to mogao zaboraviti?Da li se mogao nositi sa time da Stefan ponovo dođe u Fell's Church?Mattova vilica nije davala znakove,a Meredith je ponovno pričala: „Sve što trebamo je da pustimo malo krvi i posečemo malo kose.Neće ti nedostajati kovrdža-dve,zar ne Bonnie?“
Bonnie je bila toliko odvučena pažnja,da je skoro propustila ovo.Onda je protresla glavom. „Ne,ne,ne.Ne trebamo našu krv i kosu.Trebamo krv i kosu osobe koju želimo da prizovemo.“
„Šta?Ali to je smešno.Da imamo Stefanovu krv i kosu ne bi trebali da ga prizivamo,zar ne?“
„Nisam mislila o tome,“ Bonnie je priznala. „Obično se uzmu te stvari od osobe pre nego što ona ode,za slučaj da je moraš prizvati.Šta ćemo Meredith?Ovo je nemoguće.“
Meredithine obrve su bile spojene. „Zašto bi Elena tražila nešto što je nemoguće?“
„Elena je tražila mnogo nemogućih stvari,“ Bonnie je rekla mračno. „Ne gledaj me tako Matte;znaš da jeste.Nije ona bila svetica.“
„Možda,ali ovo jeste moguće,“ Matt je rekao. „Znam mesto gde Stefanova krv mora biti,a ako smo srećni može biti i malo kose.U kripti.“
Bonnie je ustuknula,a Meredith je samo kimnula.

„Naravno,“ rekla je. „Dok je Stefan bio vezan,mora da je iskrvario.A u toj borbi je morao izgubiti dlaku-dve.Da je samo sve dole kako treba...“
„Ne mislim da je iko bio dole od kako je Elena umrla,“ Matt je rekao. „Policija je istraživala,a onda ostavila.Ali postoji samo jedan način da saznamo.“
Bila sam u krivu,Bonnie je pomislila.Brinula sam se kako će se Matt nositi sa time da se Stefan vratio,a evo ga radi sve što je u njegovoj moći da pomogne da ga prizovemo.
„Matte,mogla bih te poljubiti!“ rekla je.
Na trenutak je nešto neidentificirano preletelo preko Mattovih očiju.Iznenađenje,sigurno,ali bilo je više od toga.Odjednom se Bonnie pitala šta bi uradio kada bi ga ona stvarno poljubila.
„Sve devojke to kažu,“ odgovorio je smireno,a onda šmrknuo.Kao da je dobio srčani udar.
Meredith je bila ozbiljna. „Idemo.Imamo mnogo toga za uraditi,a poslednja stvar koju želimo je da zaglavimo u kripti posle mraka.“

Kripta je bila ispod uništene crkve koja je stajala na brdu iznad groblja.Samo je kasno popodne,dovoljno je svetlo,Bonnie je nastavljala govoriti sama sebi kako su uzlazili uz brdo,ali ipak joj nešto nije dalo mira.Moderno groblje na jednoj strani je bilo dovoljno loše,ali staro groblje je bilo zastrašujuće čak i na dnevnoj svetlosti.Bilo je toliko nadgrobnih spomenika koji su izlazili iz trave,predstavljali su nogo mladih ljudi koji su poginuli u Građanskom ratu.Ne moraš biti psihik da osetiš njihovo prisustvo.
„Neupokojeni duhovi,“ promrmljala je.
„Hmm?“ rekla je Meredith dok se penjala do prvog zida crkve. „Gledaj,kapak groba je i dalje otvoren.Dobre vesti;nisam mislila da ćemo ga sami moći podići.“
Bonniene oči su prešle preko belih statua.Honoria Fell je ležala tamo sa svojim mužem,ruku preko grudi,izgledajući nežno i tužno kao i uvek.Ali Bonnie je znala da od nje pomoći više nema.Honoriina dužnost kao zaštitnika grada koji je pronašla je bila izvršena.Ostavila je Elenu da se nosi sa tim,Bonnie je pomislila,gledajući u rupu koja je vodila do kripte.Čelične šipke su nestajale u tami.Čak i sa pomoći Meredithine lampe bilo je teško spustiti se u podzemnu prostoriju.Unutra je bilo mračno i tiho,zidovi su bili polirani kamen.Bonnie je pokušavala da se ne strese.
„Gledajte,“ Meredith je rekla tiho.
Matt je upreo lampu u kapiju koja je rastavljala prostoriju i grobnicu.Kamen je bio crn od krvi na nekoliko mesta.Gledajući u osušenu krv,Bonnie je osetila vrtoglavicu.
„Znamo da je Damon bio najgore povređen,“ Meredith je rekla,kretajući se napred.Zvučala je smireno,ali Bonnie je mogla čuti usku kontrolu u njenom glasu. „Znači,mora da je bio na ovoj strani,gde je najviše krvi.Stefan je rekao da je Elena bila u centru.To znači da je Stefan morao biti...ovde.“ Kleknula je.
„Ja ću to,“ Matt je rekao. „Ti drži lampu.“ Sa plastičnim nožem za piknik iz Meredithinog automobila,strugao je osušenu krv sa kamena.Bonnie je progutala knedlu,a bilo joj je drago što je ručala samo čaj.Krv je bila u redu,ali kada s okružen sa toliko mnogo nje – posebno kada je to krv prijatelja koji je bio mučen...

Bonnie se okrenula,gledajući u kamene zodive,razmišljajući o Katherine.Obojica,Stefan i njegov stariji brat,Damon,su bili zaljubljeni u Katherine,u petnaestom stoleću,u Florenci.Ali ono što nisu znali je to da je devojka koju su voleli nije bila ljudsko biće.Vampir u njenom selu u Nemačkoj je promenio da bi joj sačuvao život kada je bila bolesna.Katherine je promenila obojicu momaka u vampire.A onda,pomislila je Bonnie,je lažirala smrt da bi prisilila Damona i Stefana da se prestaju boriti zbog nje.Ali nije upalilo.Mrzeli su jedan drugoga više nego ikada,a ona ih je mrzela obojicu zbog toga.Vratila se do vampira koji je napravio,a posle nekoliko godina i ona je postala zla koliko je on bio.I na kraju njen zadnji cilj je bio da uništi braću koju je jednom volela.Navela ih je u Fell's Church da bi ih ubila,a ova prostorija je bila mesto gde je zamalo uspela.Elena je umrla zaustavljajući je.
„Evo,“ Matt je rekao,a Bonnie je trepnula i došla sebi.Matt je stajao sa papirnom vrećicom koja je sadržavala sasušenu krv.
„Sada kosa,“ rekao je.
Pretraživali su pod prstima,nalazeći samo prašinu i lišće.Između toga su bile duge dlake zlatne kose.Elenine – ili Katherineine,Bonnie je pomislila.Izgledale su sličo.Takođe su pronašle i kratke ostatke crne kose,talasaste.Stefanove.
To je bio spor i smoran posao,idući kroz pod i sortirajući prave dlake u drugu kesicu.Matt je odradio većinu.Kada su završili,svi su bili umorni i seli su na kamen koji je bio ispod otvora.Meredith se tigrasto smešila.
„Uspeli smo,“ rekla je. „Tyler želi Stefana nazad;pa,daćemo mu Stefana nazad.“
A Bonnie se,koja je samo polovično obraćala pažnju na to šta radi,izgubljena u svojim mislima,smrzla.Mislila je o drugim stvarima,ništa u vezi Tylera,ali na pomen njegovoh imena nešto joj je zamigalo u umu.Nešto što je shvatila na parkiralištu,a onda zaboravila u vrućini rasprave.Meredithine reči su tu misao povratile nazad,a sada je sve bilo jasno.Kako je znao!pitala se.
„Bonnie?Šta nije u redu?“
„Meredith,“ rekla je meko. „Da li si ti rekla policiji da smo specifično bile u dnevnoj sobi kada se sve ono desilo sa Sue?“

„Ne,mislim da sam samo rekla da smo bile na donjem spratu.Zašto?“
„Zato što ni ja nisam.A Vickie im nije mogla reći jer je opet histerična,a Sue je mrtva,a Caroline je bila napolju u to vreme.Ali Tyler je znao.Seti se,rekao je: 'Da se niste skrivale u dnevnoj sobi,možda biste videle šta se desilo.' Kako je znao?“
„Bonnie,ako pokušavaš da predložiš da je Tyler ubica,neće ići.Nije on dovoljno pametan da organizuje ubistvo,i to je jedna stvar.“ Meredith je rekla.
„Ali postoji još nešto.Meredith,prošle godine na maturi,Tyler me dotaknuo za golo rame.Nikada to neću zaboraviti.Njegova ruka je bila velika,mesnata,vruća i znojna.“ Bonnie se stresla na sećanje. „Baš kao ruka koja me zgrabila prošle noći.“
Ali Meredith je odmahivala glavom,a čak je i Matt izgledao neubeđen.
„Elena sigurno troši svoje vreme da nam govori da vratimo Stefana onda,“ rekao je. „Ja se mogu pobrinuti za Tylera sa nekoliko desnica.“
„Misli,Bonnie,“ Meredith je dodala. „Da li Tyler ima psihičke moći da pomera Ouija tablu ili da dolazi u tvoje snove?Ima li?“
Nema.Psihički govoreći,Tyler je bio glup u vezi toga kao što je i Caroline.Bonnie to nije mogla poreći.Ali takođe nije mogla ni poreći svoju intuiciju.Nije bilo smisla,ali je ipak osećala da je Tyler bio u kući prošle noći.
„Bolje da krenemo,“ Meredith je rekla. „Mrak je,a tvoj tata će biti besan.“
Bili su tihi kada su se vraćali kući.Bonnie je i dalje mislila o Tyleru.Jednom kada su bili u njenoj kući,odnela je kesice na sprat i počela da gleda kroz svoje knjige o Drudima i Keltima.Od kada je otkrila da poteče od rase magijskih plemena,Bonnie je bila zainteresovana za Druide.A u jednoj knjizi je našla ritual za čaroliju privlačenja.
„Moramo kupiti sveće,“ rekla je. „I čistu vodu – bolje neku u boci,“ rekla je prema Meredith. „I kredu da nacrtamo krug na podu i nešto u čemu možemo zapaliti vatru.To mogu naći u kući.Nema žurbe;čarolija mora biti izvršena u ponoć.“
Do ponoći je bilo dugo.Meredith je kupila potrebne stvari u prodavnici i dovezla ih do kuće.Večerali su sa Bonnienom porodicom,iako niko nije imao apetita.U jedanaest sati Bonnie je nacrtala krug na drvenom podu njene sobe,a svi ostali sastojci su bili u krugu.Počela je tačno u ponoć.

Sa Mattom i Meredith koji su gledali,zapalila je malu vatru u posudi.Tri sveće su gorele iza posude.A onda je otvorila vrećicu i pažljivo istresla sasušenu krv u vodu.Obojila se u pink.Otvorila je drugu vrećicu.Tri dlake tamne kose su otišle u vatru,stvarajući grozan miris.A onda su zašuštale tri kapljice vode.Oči su joj prešle preko reči u otvorenoj knjizi:
Okrenut na peti meni ćeš doći
Triput privučen mojom čarolijom
Triput uznemiren mojim gorenjem
Dođi mi bez pogovora.

Pročitala je reči naglas,polako,tri puta.Onda je sela na pete.Vatra je nastavljala goreti.Plamenovi sveća su plesali.
„Šta sada?“ Matt je rekao.
„Ne znam.Samo piše da sačekamo da srednja sveća izgori.“
„A onda?“
„Pretpostavljam da ćemo saznati kada se desi.“

U Florenci je bila zora.Stefan je gledao devojku kako se spušta niz stepenište,jednom rukom se držeći za dršku da održi ravnotežu.Kretnje su joj bile spore i sanjive,kao da je lebdela.Odjednom se zadržala još jače za ogradu.Stefan joj je brzo došao sa leđa i stavio ruku ispod njenog lakta.
„Jeste li dobro?“
Pogledala je u njega sa istom sanjivosti.Bila je veoma lepa.Njena skupa odeća je bila iz zadnje mode,a njena kosa je bila plava.Turistkinja.Znao je da je Amerikanka pre nego što je progovorila.
„Da...mislim...“ Njene smeđe oči su bile nefokusirane.
„Imate li način da dođete kući?Gde odsedate?“
„U Via dei Conti,pored Medici kapele.Ja sam sa Gonzagom u programu Florenca.“
Prokletstvo!Nije turistkinja nego studentica.A to znači da će prenositi priču kada se vrati,govoriće svom društvu o zgodnom Italijanu kojeg je upoznala prošle noći.Onom sa očima tamnim kao noć.Onom koji je dovezao do svog apartmana u Via Tornabuoni,onom koji joj je pričao slatke reči,a onda joj se na mesečini,možda,u njegovoj sobi,ili u zatvorenom dvorištu,nagnuo bliže i pogledao u njene oči,a...
Stefanov pogled je skliznuo sa devojčinog vrata i malih ranica.Viđao je često takve oznake – zašto i dalje imaju moć da ga uznemire?Ali jesu;gadile su mu se.
„Kako se zovete?“
„Rachael.Sa A.“ Spelovala je.
„U redu Rachael.Pogledajte me.Vratiće te se u svoj pansion i nećete se sećati ničega u vezi prošle noći.Ne znate kod koga ste bili i koga ste videli.I nikada niste videli mene.Ponovite.“
„Ne sećam se ničega od prošle večeri,“ rekla je poslušno,sa očima na njegovim.Stefanove Moći nisu bile jake kao što bi bile da je pio ljudsku krv,ali bile su dovoljno jake za ovo. „Ne znam kod koga sam bila i koga sam videla.Nisam te videla.“
„Dobro.Da li imate novca da se vratite?Evo.“ Stefan je izvadio svežanj lira – većinom pedesetice i stotice – iz svog džepa i poveo je napolje.Kada je bila sigurna u taksiju,vratio se nazad i došao pravo u Damonovu sobu.

Damon je gledao kroz prozor,ljuštio je narandžu,nije čak ni bio obučen.Pogledao je prema vratima,iznerviran,kada je Stefan ušao.
„Pristojno je da se kuca,“ rekao je.
„Gde si je sreo?“ pitao je Stefan.A onda,kada ga je Damon prazno pogledao,dodao je: „Tu devojku.Rachael.“
„Je li joj to bilo ime?Ne sećam se da sam se mučio da pitam.U baru Gilli.Ili je možda bio bar Mario.Zašto?“
Stefan se borio da bi savladao svoju ljutnju. „To nije jedina stvar za koju se nisi mučio.Nisi se ni pomučio da je influenciraš da te zaboravi,takođe.Da li želiš da budeš uhvaćen Damone?“
Damonove usne su se izvile u osmeh i onda je prepolovio narandžu. „Nikada nisam uhvaćen,mali brate,“ rekao je.
„Pa šta ćeš kada dođu po tebe?Kada neko shvati 'O moj Bože,u Via Tornabuoni živi krvopija'?Ubićeš ih sve?Čekaćeš dok ne razbiju vrata i onda se istopiti u tami?“
Damon ga je direktno pogledao u oči,izazovno,a onaj umirući smešak mu je još malo ostao na usnama.
„Zašto ne?“ rekao je.
„Proklet bio!“ rekao je Stefan. „Slušaj me Damone.Ovo mora da stane.“
„Dirnut sam tvojim obzirom za moju sigurnost.“
„Nije fer,Damone.Da uzmeš nevoljnu devojku tako – “
„O,bila je voljna brate.Bila je veoma,veoma voljna.“
„Da li si joj rekao šta ćeš da uradiš?Da li si je upozorio o posledicama razmenjivanja krvi sa vampirom?O noćnim morama,psihičkim vizijama?Je li bila voljna za to?“ Damon jasno nije hteo da odgovori,tako da je on nastavio: „Znaš da je to pogrešno.“
„A vidi,u stvari znam.“ I sa tim Damon se nasmejao jednim od svojih naglih,nervirajućih smešaka koje je isključivao u istom trenutku.
„I nije te briga,“ Stefan je rekao,sklanjajući pogled.
Damon je ostavio narandžu.Njegov ton je bio svilenkast.
„Male brate,svet je pun onoga što ti zoveš 'pogrešno'“ rekao je. „Zašto se ne opustiš i pridružiš se strani pobednika?Mnogo je zabavnije,uveravam te.“

Stefan je osetio da ključa od besa. „Kako možeš to i pomenuti?“ rekao mu je. „Zar nisi ništa naučio iz Katherineine smrti?Ona je odabrala 'stranu pobednika.'“
„Katherine je umrla prebrzo,“ rekao je Damon.Ponovo se smešio,ali su mu oči bile hladne.
„A sada je sve o čemu misliš osveta.“ Gledajući u svog brata,Stefan je osetio kako mu nešto pritiska grudi. „To i tvoje sopstveno zadovoljstvo,“ rekao je.
„Šta drugo postoji?Zadovoljstvo je jedina stvarnost,mali brate – zadovoljstvo i moć.A ti si lovac po prirodi,koliko sam i ja,“ Damon je rekao.Dodao je: „Ne sećam se da sam te pozvao da dođeš u Florencu sa mnom.Kako očito ne uživaš,zašto jednostavno ne odeš?“
Težina na Stefanovim grudima se skupila,ali njegov pogled na Damonovim očima se nije zatalasao. „Znaš zašto,“ rekao je tiho.I konačno je imao zadovoljstvo da vidi kako se Damonove oči spuštaju.Stefan je mogao čuti Elenine reči u svom umu.Umirala je,njen glas je bio slab,ali je čuo jasno:Morate se brinuti jedan o drugom.Stefan,obećavaš li?Obećaj mi da ćete se brinuti jedan o drugom?I obećao je i održaće svoju reč.Bez obzira na sve.
„Znaš zašto ne odlazim,“ rekao je ponovo Damonu koji nije gledao u njega. „Možeš se pretvarati da te nije briga.Možeš prevariti celi svet.Ali ja znam drugačije.“ Bilo bi najmilosnije ostaviti Damona samog u ovom trenutku,ali Stefan nije bio u ljubaznom raspoloženju. „Znaš tu devojku koju si pokupio,Rachael?“ dodao je. „Kosa je bila u redu,ali oči su bile pogrešne boje.Elenine su bile plave.“ Okrenuo se,sa namerom da ostavi Damona da razmisli o tome – ako je Damon u stanju da to radi,naravno.Ali nikada nije dotakao vrata.

„Evo ga!“ rekla je Meredith oštro,očiju na sveći.Bonnie je usisala zrak.Nešto se otvaralo ispred nje kao srebrna svetlost,srebreni tunel komunikacije.Rušila se niz njega,bez načina da se zaustavi ili umanji brzinu.O,Bože,pomislila je.Kada dosegnem dno i pogodim –

Odsjaj u Stefanovoj glavi je bio bezvučan,svetao i moćan kao grom.U isto vreme i nasilan.Teranje da se prati – nešto.Ovo nije bilo nešto kao Katherinein predlog da se ide negde;ovo je bio psihički povik.Komanda koja ne može biti neposlušana.Unutar odsjaja je osetio prisutnosti,ali nije mogao verovati ko je to.
Bonnie?
Stefane!Ti si!Upalilo je!
Bonnie,šta si to uradila?
Elena mi je rekla.Iskreno Stefane,jeste.U nevolji smo i trebamo –
I to je bilo to.Komunikacija je kolabirala,zatvarala se.Otišla je,a soba je vibrirala od Moći.Stefan i njegov brat su bili ostavljeni da bulje jedan u drugog.

Bonnie je pustila dah koji nije shvatila da drži i otvorila je oči,iako se nije sećala da ih je zatvorila.Ležala je na leđima.Matt i Meredith su bili nagnuti nad nju,izgledali su uplašeno.
„Šta se desilo?Je li upalilo?“ Meredith je pitala.
„Upalilo je.“ Pustila je da joj pomognu da se podigne. „Napravila sam kontakt sa Stefanom.Razgovarala sam sa njim.Sada samo trebamo čekati da vidimo da li dolazi ili ne.“
„Jesi spomenula Elenu?“ Matt je pitao.
„Da.“
„Onda dolazi.“

Prevod: Adelisa

The Vampire Diaries Serbia

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

just twenty seconds 'til you're no longer mine.
http://willyoudothisforme.tumblr.com/

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]