You are not connected. Please login or register

Jedanaesto Poglavlje

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Jedanaesto Poglavlje on Sat 09 Oct 2010, 4:09 pm

Zla_Sam

Administrator
Administrator

Vampirski Dnevnici, Knjiga III.

"Bes"

By

Lisa J. Smith

Jedanaesto Poglavlje

Elena je gledala kako pištolj gospodina Smallwooda dotiče zemlju.Uživala je u izrazu njegovog lica kada se okrenuo i pogledao u ono što ga je zgrabilo.A ona je osetila plamen Damonovog odobravanja,silan i vreo kao ponos vuka kada njegovo mladunče prvi put ubije.Ali kada je pogledala Stefana kako leži na zemlji,zaboravila je sve ostalo.Beli bes je oduzeo njen dah i krenula je prema njemu.
„Svi stanite!Samo se zaustavite odmah tamo gde ste!“
Povik je prodreo kroz noć kada su zaškripale gume.Auto Alarica Saltzmana se okrenulo kada se parkirao na parking za osoblje,a Alaric je izašao pre nego što se auto zaustavilo.
„Šta se dešava ovde?“ pitao je,idući prema ljudima.
Na povik,Elena se povukla u senke.Sada je gledala lica ljudi kada su se okrenuli prema njemu.Pored gospodina Smallwooda,prepoznala je gospodina Forbesa i gospodina Bennetta,oca Vickie Bennett.Ostali su sigurno bili očevi ostalih napadnutih momaka u Quonsetu,pomislila je.
Jedan o stranaca je odgovorio na pitanje,u poviku koji nije mogao sakriti nervozu ispod: „Pa sada,izgleda da smo se umorili od čekanja.Odlučili smo da malo ubrzamo stvari.“
Vuk je zarežao.Svi ljudi su se osvrnuli unatrag,a Alaricove oči su prebelele kada je primetio životinju.A onda je tišinu poparao drugi zvuk.Caroline Forbes je izašla. „Rekli su da samo žele da popričaju sa njim.Nisu mi rekli šta će uraditi.“
Alaric sa jednim okom na vuku,je pokazao prema njoj. „I dopustili ste joj da to vidi?Mladoj devojci?Da li shvatate kakvu psihološku štetu možete prouzrokovati?“
„Šta je sa psihološkom štetom kada joj grlo izađe napolje?“ gospodin Forbes je odvratio,a onda su se čuli povici slaganja. „To je sve o čemu smo zabrinuti.“
„A onda bolje se brinite da ulovite pravog čoveka,“ Alaric je rekao. „Caroline,“ dodao je okrećući se prema devojci. „Želim da razmisliš,Caroline.Nismo još završili sa tvojim terapijama.Znam da smo ostali na tome da misliš da si prepoznala Stefana.Ali,da li si sigurna da je to bio on?Zar to nije mogao biti neko drugi,neko ko mu sliči?“

Caroline se ispravila,naslonila se na auto i podigla uplakano lice.Pogledala je u Stefana koji je ustajao,a onda u Alarica.
„Ja...“
„Misli Caroline.Moraš biti apsolutno sigurna.Da li postoji još neko ko bi to mogao biti,kao – “
„Kao taj momak koji se naziva Damon Smith,“ došao je Meredithin glas.Stajala je pored Alaricovog auta. „Sećaš ga se Caroline?Došao je na Alaricovu žurku.Na neki način izgleda kao Stefan.“
Tenzija se podigla u Eleni kada je Caroline počela da bulji,ne razumevajući.A onda je plavokosa devojka počela da kima glavom.
„Da...mogao bi biti.Sve se desilo tako brzo...ali mogao je biti.“
„A ti stvarno ne možeš biti sigurna koji je bio?“ Alaric je rekao.
„Ne...ne apsolutno sigurna.“
„Eto,“ rekao je Alaric. „Rekao sam vam da treba više terapija,da ne možemo biti sigurni ni u šta.I dalje je veoma zbunjena.“ Hodao je prema Stefanu.Elena je shvatila da se i vuk povukao u senke.Mogla ga je videti,ali ljudi sigurno nisu.Njegovo nestajanje ih je naterala da postanu više agresivniji.
„O čemu pričate vi?Ko je taj Smith?Nisam ga nikada video.“
„Ali tvoja kćerka sigurno jeste,gospodine Bennett,“ Alaric je rekao. „To može doći sa mojom sledećom terapijom sa njom.Pričaćemo o tome sutra,može čekati toliko.Mislim da sada trebamo odvesti Stefana u bolicu.“ Neko je frknuo.
„O,naravno,a dok mi čekamo sve se može desiti,“ počeo je gospodin Smallwood. „Bilo kada,bilo gde – “
„A vi ćete samo preuzeti zakon u svoje ruke?“ Alaric je rekao.Glas mu je bio oštar. „Bilo to da li imate pravog osumnjičenog ili ne?Gde vam je dokaz da ovaj dečko ima nadprirodne moći?Šta je dokaz?Koliko je tuče on započeo?“
„Neki vuk je tu negde koji je započeo tuču,“ gospodin Smallwood je rekao,a lice mu je bilo crveno. „Možda su zajedno.“
„Nisam video nikakvog vuka.Video sam psa.Možda jednog od onih koji su pobegli iz karantina.I šta to ima sa tim?Govorim vam da je moje profesionalno mišljenje da imate pogrešnog čoveka.“

Ljudi su počeli da odustaju,ali i dalje je bilo sumnje na njihovim licima.Meredith je progovorila: „Mislim da treba da znate da je i pre bilo napada vampira u ovoj državi,“ rekla je. „Mnogo pre nego što je Stefan došao ovde.Moj deda je bio žrtva.Možda su neki od vas čuli za to.“ Pogledala je u Caroline.To je bio kraj.Elena je mogla videti kako ljudi razmenjuju nervozne poglede i kako se vraćaju prema automobilima.Odjednom su svi bili željni da budu negde drugde.Gospodin Smallwood je ostao i rekao alaricu: „Rekao si da ćemo pričati o ovome sutra,Saltzmane.Želim da čujem šta će moj sin reći sledećeg puta kada bude hipnotiziran.“
Carolinein otac je odveo do auta mrmljajući nešto kao da je sve ovo greška i da niko ne shvata ozbiljno.Kada su auta nestala,Elena je dotrčala do Stefana.
„Jesi dobro,jesu li te povredili?“
Odmaknuo se od Alaricove ruke. „Neko me pogodio od pozadi kada sam razgovarao sa Caroline.Biću u redu – sada.“ Uputio je pogled Alaricu. „Hvala.Zašto?“
„On je na našoj strani,“ rekla je Bonnie pridružujući im se. „Rekla sam vam.O,Stefane jesi stvarno u redu?Mislila sam da ću se onesvestiti svakog trenutka.Nisu bili ozbiljni.Mislim,ne mogu biti ozbiljni...“
„Ozbiljni ili ne,mislim da ne trebamo ostati ovde,“ rekla je Meredith. „Da li Stefan stvarno treba bolnicu?“
„Ne,“ Stefan je rekao,a Elena je odmerila posekotinu na njegovoj glavi. „Samo trebam odmor.Negde da sedem.“
„Imam ključeve.Idemo u učionicu historije,“ Alaric je rekao.
Bonnie je gledala pažljivo po senkama. „I vuk takođe?“ pitala je i poskočila kada se senka pretvorila u Damona.
„Koji vuk?“ rekao je.Stefan se okrenuo smešeći se.
„Hvala i tebi,“ rekao je bez emocija.Ali Stefanove oči su zatreptale,na način kao da ima nešto da pita kada je gledao prema svom bratu.

U hodniku,Elena ga je povukal u stranu. „Stefane,zašto nisi primetio da dolaze iz tebe?Zašto si tako slab?“
Stefan je odmahnuo glavom,a ona je dodala: „Kada si se poslednji put hranio?Stefane kada?Uvek praviš neke izgovore kada sam ja tu.Šta pokušavaš da uradiš sam sebi?“
„U redu sam,“ rekao je. „Stvarno Elena.Loviću kasnije.“
„Obećavaš li?“
„Obećavam.“
Eleni nije palo na pamet da se nisu složili kada je 'kasnije' značilo.Dopustila mu je da je vodi niz hodnik.Učionica historije je izgledala drugačije Eleninim očima.Unutra je bila čudna atmosfera,kao da su svetla bila pre svetla.Svi stolovi su bili izmešani,a pet stolica je bilo pored Alaricovog stola.Alaric,koji je upravo završio aranžiranje nameštaja,požurio je Stefana da sedne u njegovu stolicu.
„U redu,i vi ostali uzmite mesto.“
Samo su gledali u njega.Posle nekoliko trenutaka,Bonnie je utonulo u stolicu,ali Elena je stala pored Stefana,a Damon je hodao od grupe do vrata.Meredith je gurnula neke papire na stol i naslonila se na stol.Profesorski izgled je iščezao iz Alaricovih očiju. „U redu,“ rekao je i seo na stolicu. „Dobro.“
„Dobro,“ rekla je Elena.
Svi su gledali jedni u druge.Elena je uzela parče tkanine koju je zgrabila iz školske prve pomoći i počela motati Stefanovu glavu.
„Mislim da je vreme za objašnjenje,“ rekla je.
„Tačno.Da.Pa,izgleda da ste svi pogodili da nisam profesor historije...“
„U prvih pet minuta,Stefan je rekao.Njegov glas je bio tih i opasan,a Elena je shvatila da je podsećao na Damonov. „Šta si ti?“
Alaric je napravio grimasu izvinjenja i rekao: „Psiholog.Ne kao oni sa stolicama i sofama,“ dodao je kada su ostali počeli razmenjivati poglede. „Ja sam istraživač,eksperimentalni psiholog.Sa univerziteta Duke.Znate,tamo su počeli ESP eksperimenti.“
„Ono nešto kao kad pogodiš koja je karta bez da je pogledaš?“ Bonnie je pitala.
„Da,pa,iznad toga je malo.Ne da ne bi voleo da te testiram sa Rajn kartama,pogotovo kada si u onim svojim transovima.“

Alaricovo lice se očistilo od naučne statistike.Onda je pročistio grlo i nastavio: „Ali – ah – kako sam i govorio.Počelo pre nekoliko godina kada sam radio izveštaj o parapsihologiji.Nisam pokušavao da dokažem da nadnaravne moći postoje,samo sam želeo da proučim kakve efekte one imaju na ljude koji su imali dodir sa njima.Bonnie je veoma zanimljiv slučaj.“ Alaricov glas je bio kao lektor. „Šta joj to radi,mentalno,emocionalno,da mora da se nosi sa tim moćima?“
„Grozno je,“ Bonnie je prekinula. „Ne želim ih.Mrzim ih.“
„Pa,vidiš,“ Alaric je rekao. „Ti bi bila izvrstan slučaj.Moj problem je bio što nisam mogao naći nikoga sa pravim psihičkim moćima da ih pregledam.Bilo je mnogo lažljivaca,naravno – gledači u kugle,kanalijeri – tako ih zovete.Ali nisam mogao naći ništa apstraktno dok nisam dobio nagoveštaj od prijatelja iz policije.Postojala je ta žena u Južnoj Karolini koja je tvrdila da je ugrižena od vampira i da od tada ima psihičke noćne more.U to vreme sam bio toliko naviknut na lažljivce da sam mislio da je i ona ista.Ali nije;barem nije lagala o tome da je bila ugrižena.Nikada nisam dokazao da je stvarno psihik.“
„Kako si tako siguran da je ugrižena?“ pitala je Elena.
„Postojao je medicinski dokaz.Našli su tragove pljuvačke u njenim ranama,bili su slični ljudskoj – ali ne baš isti.Sadržavala je antikugolator koji je sličan ljudskoj...“ Alaric je uhvatio sam sebe i nastavio.
„Svakim slučajem,bio sam siguran.I tako je počelo.Jednom kada sam bio ubeđen da se stvarno nešto desilo sa tom ženom,počeo sam da istražujem slučajeve slične njenim.Nije ih bilo mnogo.Ostavio sam studije i koncentrisao se na pronalaženje žrtava vampira i na njihovo pregledanje.I kao što kažem sam sebi,postao sam ekspert na tom polju,“ Alaric je izjavio neskromno. „Pisao sam bezbroj članaka – “
„Ali nikada nisi video vampira,“ Elena je prekinula. „Do sada,mislim.Je li to tačno?“
„Pa – ne.Ne ovako.Ali pisao sam monografije...i stvari.“ Glas mu se razbio.Elena se ugrizla za usnu.
„Šta si radio sa onim psima?“ pitala je. „Kod crkve,kada si mahao rukama.“
„Oh...“ Alaric je izgledao posramljeno. „Pokupio sam nekoliko stvari tu i tamo,znaš.to je bila čarolija koju mi je neki planinski čovek pokazao,za odbranu od zla.Mislio sam da bi mogla raditi.“

„Imaš dosta za naučiti,“ rekao je Damon.
„Očigledno,“ Alaric je rekao.A onda je napravio grimasu.
„U stvari,shvatio sam to čim sam došao ovde.Vaš direktor,Brian Newcastle,je čuo za mene.Znao je o istraživanjima koja radim.Kada je gospodin Tanner ubijen i kada doktor Feinberg nije našao ni kapi krvi u njemu...pa pozvali su me.Mislio sam da bi to bilo veliko iskustvo za mene – u slučaju da je vampir još na tom prostoru.Jedini problem je što sam shvatio,kada sam došao ovde,da su oni očekivali da ću se ja pobrinuti za vampira.Nisu znali da sam susretao samo žrtve pre.A...pa,možda nisam imao pameti.Ali sam uradio najbolje da pridobijem njihovo poverenje...“
„Lažirao si,“ Elena ga je optužila. „To si uradio kada sam te čula kako pričaš u svojoj kući o tome da si navodno našao naše skrovište.Samo si lagao.“
„Pa,ne baš,“ Alaric je rekao. „U teoriji,ja jesam ekspert.“ A onda je iznenađeno rekao: „Kako to misliš,kada si me čula da razgovaram sa njima?“
„Dok si ti tražio skrovište,ona je spavala u tvom tavanu,“ Damon ga je suvo informisao.Alaric je otvorio usta i onda ih zatvorio.
„Ono što bi voleo da znam je kako Meredith dolazi u sve ovo,“ Stefan je rekao.On se nije smešio.Meredith koja je zamišljeno buljila u papire na Alaricovom stolu,je pogledala u njih.Progovorila je bez emocija: „Prepoznala sam ga,znate.Nisam se mogla setiti gde sam ga videla,zato jer je to bilo skoro pre tri godine.Onda sam shvatila da je to bilo u dedinoj bolnici.Ono što sam rekla onim ljudima je istina,Stefane.Moj deda je napadnut od strane vampira.“
Prošlo je nekoliko trenutaka tišine,a onda je Meredith nastavila: „To se desilo davno,pre nego što sam rođena.Nije bio gadno povređen,ali nikada nije ozdravio.Postao je...pa,kao Vickie,samo više nasilniji.Došlo je do toga da su se počeli plašiti da će se povrediti,ili nekoga drugog.I tako su ga odveli u bolnicu,na mesto gde će biti siguran.“
„U mentalnu instituciju,“ Elena je rekla. „Osetila je simpatiju prema tamnokosoj devojci. „O,Meredith.Ali zašto nam nisi ništa rekla?Mogla si nam reći.“
„Znam.Mogla sam...ali nisam mogla.Moja porodica je čuvala tu tajnu toliko dugo – ili barem pokušala.Iz onoga što je Caroline napisala u svom dnevniku,očito da je čula.Stvar je ta da niko nije verovao dedinim pričama o vampiru.Mislili su da su to halucinacije.Čak ni ja nisam verovala...dok Stefan nije došao.A onda – ne znam,moj um je počeo sklapati neke stvari.Ali nisam stvarno verovala u to dok se ti Elena,nisi vratila.“

„Iznenađena sam što me ne mrziš,“ Elena je rekla meko.
„Kako bi mogla?Znam tebe i znam Stefana.Znam da niste zli.“ Meredith nije ni pogledala u Damona;mogao je i ne biti tu,takav mu je značaj pridavala. „Ali kada sam se setila kako je Alaric pričao sa dedom u bolnici,znala sam da ni on nije.Nisam znala kako da vas sve okupim da vam to dokažem.“
„Ni ja tebe nisam prepoznao,“ Alaric je rekao. „Starac je imao drugačije prezime – on je otac tvoje majke,zar ne?I viđao sam te ponekad u čekaonici,ali tada si bila samo dete sa mršavim nogama.Promenila si se,“ dodao je.
Bonnie je uzdahnula.Elena je pokušavala da sklopi misli. „Pa šta su onda ti ljudi radili tamo ako im ti nisi rekao da tamo budu?“
„Morao sam da pitam Carolineine roditelje za dozvolu da je hipnotišem,naravno.A ja sam im rekao ono što sam saznao.Ali ako mislite da sam imao nešto sa ovim večeras,ona se varate.Nisam ni znao za ovo.“
„Rekla sam mu o tome šta radimo;kako tražimo Drugu Moć,“ Meredith je rekla. „Želi da pomogne.“
„Rekao sam da bi mogao pomoći,“ Alaric je rekao.
„Pogrešno,“ rekao je Stefan. „Ili si sa nama ili protiv nas.Zahvalan sam ti zbog onoga što si uradio tamo,ali činjenica je da si počeo mnogo nevolja – baš ti.Sada moraš odlučiti:da li si na našoj strani – ili na njihovoj?“
Alaric je gledao u svakoga od njih;u Meredithin smireni pogled,u Bonniene podignute obrve,u Elenu koje je klečala na podu,u Stefanovu posekotinu koja je zarastala.A onda se okrenuo da pogleda u Damona koji je bio naslonjen na zid,taman i miran.
„Pomoći ću,“ rekao je konačno. „Dođavola,to je ekskluzivni eksperiment.“
„U redu onda,“ Elena je rekla. „Unutra si.A sada,šta je sa gospodinom Smallwoodom sutra?Šta ako bude želeo da ponovo hipnotišeš Tylera?“
„Održavaću ga na distanci,“ Alaric je rekao. „Neće raditi zauvek,ali će nam kupiti nešto vremena.Reći ću mu da moram pomoći oko plesa – “
„Čekaj,“ rekao je Stefan. „Ne bi trebalo biti plesa,ne ako postoji neki način da se to izbegne.U dobrim si odnosima sa direktorom;možeš razgovarati sa školskim odborom.Nateraj ih da ga otkažu.“

Alaric je izgledao iznenađeno. „Misliš da će se nešto desiti?“
„Da,“ Stefan je rekao. „Ne samo zbog toga što se sve dešavalo na javnim događajima,nego što se nešto gradi.Gradi se cele sedmice;mogu to osetiti.
„I ja,“ Elena je rekla.Nija shvatila do tada,ali tenzija i osećaj požurivanja nije bio iz nje.Bio je napolju,svuda okolo.Zadebljavalo je zrak. „Nešto će se desiti Alariče.“
Alaric je ispustio dah. „Pa,pokušaću da ga ubedim,ali – ne znam.Vaš direktor umire da bi očuvao sve normalnim.A nije da mu mogu dati razumno objašnjenje zašto želim da otkaže.“
„Pokušaj jako,“ Elena je rekla.
„Hoću.A u međuvremenu,možda vi trebate razmisliti o tome da se zaštite.Ono što Meredith kaže je tačno,većina napada je bila na ljude koji su bliski tebi.Tvoj momak je bačen u šakt;tvoje auto je sterano u reku;tvoja služba je prekinuta.Meredith kaže da je čak i tvoja mala sestra bila maltretirana.Ako će se sutra nešto desiti,možda ćeš želeti da napustiš grad.“
Bio je Elenin red da bude zapanjena.Nikada nije razmišljala o napadima na ovaj način,ali to je bila istina.Čula je Stefanov dah i osetila njegove prste kako se stežu uz njene.
„U pravu je,“ Stefan je rekao. „Trebala bi otići Elena.Ja mogu ostati ovde dok – “
„Ne.Ne idem bez tebe.I,“ Elena je nastavila,polako,razmišljajući o tome: „Ne idem nigde dok ne nađemo Drugu Moć i zaustavimo je.“ Pogledala je u njega i nastavila brže: „o,Stefane,zar ne vidiš,niko nema šanse protiv toa.Gospodin Smallwood i ostali nemaju trag.Alaric misli da se možeš boriti sa time,a sve što trebaš je da zamahneš rukom.Niko od njih ne zna protiv čega idemo.Mi smo jedini koji mogu pomoći.“
Mogla je videti odbijanje u Stefanovim očima i osetiti napetost njegovih mišića.Ali kako je nastavila buljiti u njega,videla je da njegovi razlozi padaju jedan po jedan.Iz jednostavnog razloga;što je to bilo istina.A Stefan je mrzeo laž.
„U redu,“ rekla je bolno. „Ali jednom kada se sve ovo završi,odlazimo.Ne želim da te ostavljam u gradu gde građani trče okolo sa drvenim štapovima.“
„Da.“ Elena je odvratila pritisak prstiju. „Jednom kada je sve ovo gotovo,odlazimo.“

Stefan se okrenuo Alaricu. „A ako nema načina da ih odgovoriš od toga da sutra imaju ples,mislim da mi trebamo da držimo oči na tome.Ako se nešto desi,mi ćemo biti u mogućnosti da to zaustavimo pre nego što izađe iz kontrole.“
„To je dobra ideja,“ Alaric je rekao ustajući. „Možemo se naći sutra posle mraka u učionici histrorije.Niko ne dolazi ovamo.Možemo se čuvati i gledati celu noć.“
Elena je pogledala prema Bonnie. „Pa...izgleda da će neko propustiti ples – za neke od nas koji su mogli otići,mislim.“
Bonnie je iskoračila unapred. „O,ko mari o propuštanju plesa?“ rekla je ponosno. „Šta dođavola ples treba da znači?“
„Tačno,“ Stefan je rekao. „Onda je smešteno.“ Bol ga je preuzela i morao je ponovo da sedne.Elena je bila odmah pored njega.
„Moraš ići kući i odmoriti se,“ rekla je. „Alariče,možeš li nas odvesti?Nije toliko daleko?“
Stefan je protestirao da može savršeno dobro da hoda,ali na kraju je popustio.Pored pansiona,Damon i Stefan su izašli iz auta,a Elena se naslonila na Alaricov prozor i pitala još jedno,poslednje pitanje.Lebdelo je u njenom umu još od kada je Alaric ispričao svoju priču.
„U vezi tih ljudi koji su se sreli sa vampirima,“ rekla je. „Kakve su posledice?Mislim,da li su poludeli od noćnih mora?Da li je iko od njih u redu?“
„Zavisi od individue,“ Alaric je rekao. „I koliko kontakata su imali i kakvi su ti kontakti bili.Ali većinom njihova osobnost je presudna,koliko dobro se um osobe može nositi.“
Elena je kimnula i nije rekla ništa,dok svetla Alaricovg automobila nisu bila progutana u snežnoj noći.A onda se okrenula prema Stefanu: „Matt.“

Prevod: Adelisa

The Vampire Diaries Serbia

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

just twenty seconds 'til you're no longer mine.
http://willyoudothisforme.tumblr.com/

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]