You are not connected. Please login or register

Deseto Poglavlje

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Deseto Poglavlje on Sat 09 Oct 2010, 3:58 pm

Zla_Sam

Administrator
Administrator

Vampirski Dnevnici, Knjiga III.

"Bes"

By

Lisa J. Smith

Deseto Poglavlje

12. decembar

Dragi Dnevniče,

Pa,posle sedmicu dana rada,šta smo to postigli?
Pa,između nas smo uspeli da se organizujemo da pratimo naša tri osumnjičena proteklih šest ili sedam dana.Rezultati:izveštaj o Robertovim kretnjama:proveo je vikend kao normalan biznismen.Izveštaj o Alaricovim kretnjama:nije radio ništa što nije normalno za profesora historije.Izveštaj o kretnjama gospođe Flowers:najviše vremena provodi u podrumu.Ali i dalje nismo ništa saznali.
Stefan kaže da se Alaric sastao sa direktorom nekoliko pita,ali nije mogao doći dovoljno blizu da čuje o čemu su pričali.
Meredith i Bonnie su raširile vesti po gradu o drugim životinjama koje su opasne.Ne trebaju raditi mnogo na tome;izgleda da je svako u gradu u histeriji.Od tada je prijavljeno nekoliko napada,ali je teško znati koje uzeti za ozbiljno.Neka deca su se igrala sa vevericom i ona ih je napala.Zec Massasovih je ogrebao najmlađeg dečaka.Stara gospođa Comber je videla riđu zmiju u dvorištu,u vreme kada sve zmije trebaju da budu u stanju hibernacije.Jedini napad za koji sam sigurna je je napad na veterinara koji je čuvao pse u karantinu.Nekoliko njih je razbilo kaveze i pobeglo.Posle toga su nestali.Ljudi se nadaju da će izgladneti i umreti u šumi,ali ja ne mislim tako.
I svo vreme sneži.Nema oluje,ali ne prestaje.Nikada nisam videla ovoliko snega.Stefan je zabrinut oko sutrašnjeg plesa.Što nas dovodi nazad:šta smo saznali?Šta znamo?Niko od naših osumnjičenih nije bio ni blizu Massasevih,gospođe Comber ili veterinara kada su se napadi desili.Nismo ni blizu otkrivanja identiteta Druge Moći.
Marieno okupljanje je večeras.Meredith misli da trebamo ići.Ne znam šta još da radim.

Damon je istegnuo svoje duge noge i progovorio,gledajući po ambaru: „Ne.Ne mislim da je opasno.Ali ne vidim šta očekuješ da će da se desi.“
„Ni ja,“ Elena je priznala. „Ali nemam boljih ideja.Ti?“
„Šta,misliš o drugim načinima da provedemo ovo vreme?Da imam.Želiš da ti kažem?“ Elena mu je mahnula da začepi i on se povukao.
„Mislim o korisnim stvarima koje možemo uraditi.Robert je izvan grada,gospođa Flowers je dole – “
„U podrumu,“ odgovorilo je u hosru nekoliko glasova.
„A mi samo sedimo ovde.Ima li iko bolju ideju?“
Meredith je slomila tišinu. „Ako si zabrinuta da će to biti opasno po mene i Bonnie,zašto svi ne dođete?Ne mislim na to da se pokažete.Možete doći i sakriti se na tavanu.A ako se išta desi,možemo vrištati i vi ćete nas čuti.“
„Ne vidim zašto bi iko vrištao,“ rekla je Bonnie. „Ništa se neće desiti.“
„Pa,možda ne,ali ne boli da osiguramo,“ Meredith je rekla. „Šta vi mislite?“
Elena je polako kimnula. „Ima smisla.“ Pogledala je okolo,ali Stefan je samo izdahnuo,a Damon je promrmljao nešto što je nateralo Bonnie da se nasmeje.
„U redu,onda je odlučeno.Idemo.“
Neizbežni sneg ih je pozdravio kada su izašli napolje iz ambara.
„Bonnie i ja možemo ići mojim autom,“ Meredith je rekla. „A vas troje – “
„O,mi ćemo našim sopstvenim načinom,“ Damon je rekao sa svojim vučijim smeškom.Meredith je kimnula,neimpresionirana.Smešno,Elena je pomislila kada su devojke odšetale;Meredith nikada nije bila impresionirana Damonom.Izgleda da njegov šarm nije imao efekta na njoj.Htela je da pomene da je gladna,kada se Stefan okrenuo prema Damonu.
„Jesi voljan da ostaneš sa Elenom svo ovo vreme dok si ovde?Svaki minut?“ rekao je.
„Pokušaj da me zaustaviš,“ Damon je rekao pakosno.A onda mu je osmeh iščezao. „Zašto?“
„Zato što ako hoćeš,vas dvoje možete ići do škole sami,a ja ću doći kasnije.Imam nešto da obavim,ali neću dugo.“

Elena je osetila val topline.Pokušavao je da veruje svom bratu.Nasmešila se Stefanu u odobravanju,a on je povukao njeno telo u stranu.
„Šta je to što imaš da obaviš?“
„Dobio sam poruku od Caroline.Pitala je da se nađemo u školi pre Alaricove zabave.Rekla je da želi da se izvine.“
Elena je otvorila usta da kaže oštru primedbu,ali onda ih je ponovo zatvorila.Od onoga što je čula,Caroline je bila žalosna ovih dana.I možda bi se Stefan osećao bolje kada bi popričao sa njom.
„Pa,ti nemaš ni za što da joj se izviniš,“ rekla mu je. „Sve što joj se desilo je samo njena krivica.Misliš da je opasna?“
„Ne;ostalo mi je toliko Moći.Ona je u redu.Naći ću se sa njom,a onda možemo zajedno kod Alarica.“
„Budi pažljiv,“ Elena je rekla kada je zakoračio prvi korak u sneg.

Tavan je bio onakav kakvog ga se sećala,mračan i prašnjiv,pun misterioznih stvari.Damon,koji je ušao kroz vrata,morao je da joj pomogne da se popne kroz prozor.Posle toga su seli zajedno jedno pored drugog i slušali glasove koji su dolazili kroz pod.
„Ja bi mogao aranžirati romantičniju večer,“ Damon je promrmljao,praveći kragnu. „Jesi sigurna da ne bi radije – “
„Ne bi,“ rekla je Elena. „Sada začepi.“
To je bilo kao igra,slušajući delove razgovora i pokušavajući ih spojiti,pokušavajući da svačiji glas spojiš sa odgovarajućim licem.
„A onda sam rekla,nije me briga ako imaš gips,reši ga se ili idem na Snežni Ples sa Mikeom Feldmanom.A on je rekao – “
„ – priča se da je sinoć grob gospodina Tannera iskopan – “
„ – jesi čula da je svako osim Caroline izvukao svoj listić iz takmičenja za snežnu kraljicu?Zar ne misliš – “
„ – mrtva,ali govorim ti,cidela sam je.I ne,nisam sanjala;bila je obučena u srebrenu haljinu,a njena kosa je bila sva zlatna i lepršala je – “
Elena je podigla obrvu prema Damonu,a onda spustila pogled prema podu.Napravio je grimasu.
„Romantizam,“ rekao je. „Ja lično,obožavam te u crnom.“
„Pa,ti bi i trebao,zar ne?“ promrmljala je.Bilo je čudno koliko se ugodno osećala sa Damonom ovih dana.Sedila je tiho,puštajući da razgovori prolaze kroz nju,skoro gubeći korak sa vremenom.A onda je uhvatila poznati glas,bliži od ostalih.
„U redu,u redu,idem.U redu.“
Elena i Damon su razmenili poglede i ustali na stopala kada se šteka tavanskih vrata pomerila.Bonnie se pojavila.
„Meredith mi je rekla da se popnem ovde.Ne znam zašto.Stoji sa Alaricom...Apćiha!“
Sela je na divan,a posle par minuta i Elena je sela pored nje.Počinjala je da želi da je Stefan ovde.Kada su se vrata ponovo otvorila,bila je sigurna u to.
„Meredith,šta se dešava?“
„Ništa,ili barem ništa o čemu treba da se brinete.Gde je Stefan?“ Meredithini obrazi su bili neobično zajapureni,a u njenim očima je bio čudan pogled,kao da je držala nešto iznad kontrole.
„Dolazi kasnije – “ Elena je počela,ali je Damon prekinuo.
„Nije važno gde je.Ko dolazi uza stepenice?“
„Kako misliš 'ko dolazi uza stepenice?'“ rekla je Bonnie,ustajući.
„Samo budite smireni,“ Meredith je rekla,stajući pored prozora.Ni ona sama nije izgledala smireno,Elena je pomislila. „U redu,“ pozvala je.Vrata su se otvorila i ušao je Alaric Saltzman.

Damonov pokret je bio tako brz i gladak da ga Elenine oči nisu mogle pratiti;u jednoj kretnji je uzeo Elenu za podlakticu i povukao je iza sebe,a u isto vreme ulazeći u Alaricovo lice.Završio je u predatorskom skoku,svaki mišić mu je bio napet i spreman za napad.
„O,nemoj,“ Bonnie je povikala.Ona je stala ispred Alarica,koji se već odmicao od Damona.Alaric je skoro izgubi ravnotežu i naslonio se na vrata.Druga ruka mu je zgrabila njegov kajš.
„Zaustavi se!Zaustavi se!“ Meredith ej rekla.Elena je videla oblik iza Alaricove jakne i shvatila da je to bio pištolj.Ponovo,nije mogla pratiti šta se sledeće desilo.Damon je pustio njenu ruku i zgrabio Alarica.A onda je Alaric sedeo na podu,i izgledao je kao da je imao vrtoglavicu,a Damon je praznio punjenje pištolja,jedan po jedan.
„Rekla sam ti da je to glupo i da ti to ne treba,“ Meredith je rekla.Elena je shvatila da drži tamnokosu devojku za ruke.Mora da je to uradila da spreči Meredith da se meša sa Damonom,ali se nije sećala.
„Ove drvene stvarčice su gadne;mogle bi povrediti nekoga,“ Damon je rekao,polusmešeći se.Stavio je jedan od ketridža ponovo u pištolj i uperio ga u Alarica.
„Zaustavi se,“ rekla je Meredith.Okrenula se prema Eleni. „Nateraj ga da stane Elena,samo i dalje čini zlo.Alaric te neće povrediti;obećavam.Celu sedmicu sam ga ubeđivala da ti nećeš povrediti njega.“
„A sada mislim da mi je ruka slomljena,“ Alaric je rekao smireno.Njegova peščana kosa mu je padala preko očiju.
„Ne trebaš kriviti nikoga do sebe.“ Meredith je gorko odvratila.Bonnie,koja je držala Alaricova ramena,pogledala je u nju na zvuk poznatog tona,a onda se odmaknula za par koraka i sela.
„Ne mogu da dočekam da čujem objašnjenje za ovo,“ rekla je.
„Molim vas,verujte mi,“ Meredith je rekla.
Elena je pogledala u te tamne oči.Verovala je Meredith;i sama je to rekla.A njene reči su potaknule drugo sećanje,njen sopstveni glas kako govori Stefanu da joj veruje.Kimnula je.

„Damone?“ rekla je.Odbacio je pištolj i onda se svima nasmešio,uveravajući ih da njemu ne treba nikakvo slično oružje.
„A sada,ako me svi budete saslušali,razumećete,“ Meredith je rekla.
„O,sigurna sam u to,“ Bonnie je rekla.
Elena je odšetala do Alarica Saltzmana.Nije ga se plašila,ali na način na koji je on gledao u nju,uzmičući,izgleda da se on plašio nje.Zastala je kada je bila jedan jard od njega,klekla na zemlju i unela mu se u lice.
„Zdravo,“ rekla je.
On je i dalje držao svoju ruku. „Zdravo,“ rekla je i progutao knedlu.Elena je pogledala u Meredith,a onda ponovo pogledala u Alarica.Da,bio je uplašen.A sa njegovom kosom i tim očima,izgledao je tako mlad.Možda četiri godini stariji od Elene,možda pet.Ne više od toga.
„Nećemo te povrediti,“ rekla je.
„To sam mu i sama govorila,“ Meredith je tiho rekla. „Objasnila sam mu da,šta god da je video pre,koje god priče da je čuo,da si ti drugačija.Rekla sam mu ono što si mi rekla o Stefanu,kako se on bori sa svojom prirodom sve ove godine.Rekla sam kroz šta si prošla,Elena i kako nikada nisi tražila ovo.“
Ali zašto si mu toliko rekla?Elena je pomislila.Alaricu je rekla: „U redu,ti znaš za nas.Ali sve što mi znamo je da ti nisi profesor historije.“
„On je lovac,“ Damon je rekao preteći. „Lovac na vampire.“
„Ne,“ rekao je Alaric. „Ili barem ne,na način na koji ti misliš.“ Izgledao je kao da je doneo odluku. „U redu.Iz onoga što znam o vama troma – “ prelomio je,gledajući po tamnoj sobi,kao da je odjednom nešto shvatio. „Gde je Stefan?“
„Dolazi.U stvari,trebao je već stići.Zastaće u školi da pokupi Caroline,“ Elena je rekla.Bila je nepripremljena za Alaricovu reakciju.
„Caroline Forbes?“ rekao je oštro,sedajući.Njegov glas je zvučao onako kakav je bio kada je razgovarao sa doktorom Feinbergom i direktorom,oštar i odlučan.
„Da.Poslala mu je danas poruku i rekla je da želi da se izvine ili nešto tako.Želela je da se nađu u školi pre zabave.“
„Ne može ići.Morate ga zaustaviti.“ Alaric je ustao i ponovio: „Morate ga zaustaviti.“

„Ali već je otišao.Zašto?Zašto ne bi trebao?“ Elena je pitala.
„Zato što sam hipnotizirao Caroline pre dva dana.Pokušao sam to i ranije sa Tylerom,ali nisam imao sreće.Ali Caroline je dobar predmet i seća se malo od onoga što se dogodilo u Quonsetu.I identifikovala je Stefana Salvatorea kao napadača.“
Šokirana tišina je trajala samo frakciju sekunde.Onda je Bonnie rekla: „Ali šta Caroline može?Ne može ga povrediti – “
„Zar ne razumeš?Više se ne borite sa srednjoškolcima,“ Alaric je rekao. „Otišlo je predaleko.Carolinein otac zna o tome,Tylerov takođe.Oni su zaduženi za sigurnost grada – “
„Pstt!Tiho!“ Elena je tražila svojim umom Stefanovo prisustvo.Oslabio je sam sebe,pomislila je,sa umom koji je bio hladniji.A onda je osetila nešto,samo trag,ali pomislila je da je to Stefan.I bio je potrešen.
„Nešto nije u redu,“ Damon je potvrdio,a ona je shvatila da je i on tražio,sa umom mnogo moćnijim od njenog. „Idemo.“
„Čekajte,da popričamo.Ne možete samo skočiti u ovo.“ Ali Alaric je mogao pričati to i vetru.Damon je već bio na prozoru,a u sledećoj sekundi Elena je iskočila,spuštajući se pravo pored Damona.Alaricov glas je pratio odozgo.
„I mi dolazimo.Čekajte nas tamo.Pustite mene da popričam sa njima prvo.Mogu se pobrinuti za to...“
Elena jedva da ha je čula.Njen um je goreo od samo jedne namere,jedne misli.Da povredi ljude koji su povredili Stefana.Otišlo je predaleko,upravo tako,pomislila je.A sada ja idem daleko koliko je to potrebno.Ako se usude da ga dotaknu...slike su prolazile kroz njen um,prebrzo da ih se broji,šta bi im uradila.U nekom drugom vremenu bi bila šokirana od naleta adrenalina,od uzbuđenja,ali ne i večeras.
Mogla je osetiti Damonov um pored sebe kako su trčali kroz sneg;bio je kao odsjaj crvene svetlosti i besa.Sila u Eleninom umu ga je pozdravila,bilo joj je drago da ga oseti tako blizu.A onda joj je nešto drugo palo napamet.
„Usporavam te,“ rekla je.Nije izgubila dah,iako su pretrčali dosta za izvandredno vreme.Ali ništa od dve noge,ili čak od četiri,ne može nadmašiti krila ptice. „Idi,“ rekla je. „Dođi tamo koliko god brže možeš.Naći ćemo se tamo.“
Nije zastala da bi videla maglu i lepet zraka,ili u tamu koja je bila prekidana lepetom krila.Ali pogledala je u vranu koja se vinula u nebo i čula Damonov glas: Dobar lov,rekao je,a onda se crni oblik ustrelio prema školi.
Dobar lov,Elena je pomislila prema njemu,misleći to.Udvostručila je brzinu,njeno um je bio fiksiran na trzaj Stefanovog prisustva.

Stefan je ležao na leđima,želeći da njegov pogled nije toliko zamagljen ili da se može više osloniti na svoju svest.Magla je bila delom bol,delom sneg,ali takođe je bila od krvi koja je tekla iz njegove ranjene ruke.Bio je glup što nije pogledao oko škole;da je samo video tamne automobile okolo.Bio je glup što je ikako došao ovde.A sada će da plati za tu glupost.Ako bi samo mogao da skupi svoje misli dovoljno da pozove za pomoć...ali slabost koja je dozvolila ovih ljudima da mu ovo učine je to izazvala.Jedva da se hranio od kako je napao Tylera.To je nekako bilo ironično.Njegova sopstvena krivnja je bila odgovorna za nered u kojem se našao.Nikada nisam trebao da pokušam da promenim svoju prirodu,pomislio je.Damon je,posle svega,imao pravo.Svi su isti – Alaric,Caroline,svi.Svi su te izdali.Trebao sam ih poloviti i uživati u tome.Nadao se da će se Damon pobrinuti za Elenu.Biće sigurna sa njim;Damon je jak.Damon će je naučiti da preživi.Bilo mu je drago zvog toga.Ali nešto u njemu je plakalo.

Oštre oči vrane su videle svetlo.Ali Damon nije trebao potvrdu pogleda;osetio je puls Stefanove životne sile.Male,jer je Stefan bio slab i zato što je sve osim odustao.
Nikada nećeš naučiti,zar ne brate?Damon je pomislio prema njemu. Trebam samo da te ostavim ovde gde si.Ali kada se prizemljio,menjao se,uzimao oblik koji će učiniti više štete od vrane.Crni vuk je ušao u krug ljudi koji su okruživali Stefana,gledajući onog koji je držao drvo iznad Stefanovih grudi.Sila vetra je odgurnula čoveka deset stopa unazad,a drveni štap je odleteo u travu.Damon je suspregao nagone da pregrize čovekovo grlo.Obazreo se unazad i pošao prema ljudima koji su stajali i dalje.Njegov drugi napad ih je rasterao,ali jedan od njih je dosegao ivicu svetla i uključio ga,podižući nešto iza ramena.Glupo,pomislio je Damon.Sigurno nešto popunjeno sa istim metcima kao u Alarica.Nije bilo šanse doseći do čoveka pre nego što je ispalio.Vuk je počeo da zavija i spremio se za skok.Čovekovo lice se izvilo u osmeh.Brzo kao zmija koja ujeda,bela ruka je došla iz tame i bacila pištolj na zemlju.Čovek je pogledao oko sebe iznenađen,a vuk je pustio da mu se lice obesi u grimasu.Elena je stigla.

Prevod: Adelisa

The Vampire Diaries Serbia

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

just twenty seconds 'til you're no longer mine.
http://willyoudothisforme.tumblr.com/

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]