You are not connected. Please login or register

Sedmo Poglavlje

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Sedmo Poglavlje on Sat 09 Oct 2010, 3:45 pm

Zla_Sam

Administrator
Administrator

Vampirski Dnevnici, Knjiga III.

"Bes"

By

Lisa J. Smith

Sedmo Poglavlje

„Da sarađuju u čemu?“ Meredith je pitala.
„Objasniću to kasnije.Ali prvo želim da znam šta se dešavalo u gradu od kada sam – od kada me nema.“
„Pa,najviše histerija,“ Meredith je rekla podižući obrvu. „Tvoja tetka Judith je prilično loše.Halucinirala je i videla tebe – samo,to nije bila halucinacija,zar ne?A ona i Robert su raskinuli.“
„Znam,“ Elena je rekla. „Nastavi.“
„U školi su svi uzrujani.Želela sam da razgovaram sa Stefanom,posebno kada sam posumnjala da nisi stvarno mrtva,ali nije ga bilo u školu.Matt je bio,ali nešto nije u redu sa njim.Izgleda kao zombi i ne priča ni sa kim.Želela sam da mu objasnim da postoji šansa da nisi otišla zauvek;mislila sam da će ga to oraspoložiti.Ali nije hteo da sluša.Ponaša se kao da je izvan sebe i na jednoj tački je čak hteo da me udari.Nije slušao ni reč.“
„O,Bože – Matt.“ Nešto strašno se dizalo iz dubina Eleninog uma,neko sećanje previše uznemiravajuće da ga pustiš da se izgubi.Nije se mogla nositi ni sa čim više,nije mogla,pomislila je.Meredith je nastavljala: „Jasno je da neki ljudi sumnjaju u vezi tvoje 'smrti'.Zato sam i rekla ono na službi;plašila sam se da ako kažem pravo vreme i mesto da će Alaric Saltzman završiti u mojoj kući.Pitao je razna pitanja i dobra stvar je ta što Bonnie nije znala ništa što je mogla izbrbljati.“
„To nije fer,“ Bonnie je protestovala. „Alaric je samo zainteresovan,to je sve i želi da nam pomogne da prođemo kroz tu tramu.On je vodolija i – “
„On je špijun,“ rekla je Elena. „I možda više od toga.Ali pričaćemo kasnije o tome.Šta je sa Tylerom Smallwoodom?Nisam ga videla na službi.“
Meredith je izgledala iznenađeno. „Misliš ti ne znaš?“
„Ne znam ništa.Spavala sam četiri dana u tavanu.“
„Pa...“ Meredith je zastala nervozno. „Tyler se upravo vratio iz bolnice.Ista stvar je sa Dickom Carterom i sa onom četvoricom žestokih momaka koji su bili sa njim na Danu Pronalazača.Napadnuti su u Quonsetu te noći i izgubili mnogo krvi.“

„O.“ Misterija Stefanovih jakih Moći je bila objašnjena.A to su tražili od kada je došao.Najsigurnije je da se nije hranio od tada.
„Meredith,da li je Stefan osumnjičeni?“
„Pa,Tylerov tata je pokušao da ga osumnjiči,ali policija nije mogla uskladiti vremena.Znaju kada je Tyler napadnut zbog toga što je trebaoo u to vreme da se nađe sa gospodinom Smallwoodom,a on se nije pojavio.A Bonnie i ja smo bile alibi Stefanu jer smo ga u isto vreme ostavila pored reke sa tvojim telom.Tako da se nije mogao vratiti u Quonset da napadne Tylera – barem normalan čovek ne bi mogao.A pošto policija ne sumnja ni u šta nadprirodno...“
„Vidim.“ Elena je osetila olakšanje od konačnog ishoda.
„Tyler i ti momci nisu mogli da identifikuju napadača zato što se ne sećaju ničega od prepodneva,“ Meredith je dodala: „Ni Caroline.“
„Caroline je bila tamo?“
„Da,ali nije ugrižena.Samo je u šoku.Po strani svega što je uradila,malo mi je žao nje.“ Meredith je šmrknula i dodala: „Izgleda patetično ovih dana.“
„I ne mislim da će iko ikada posumnjati na Stefana posle onoga sa psima danas,“ Bonnie je dodala. „Moj tata kaže da je veliki pas mogao slomiti prozor u Quonsetu,a rane na Tylerovom vratu sliče životinjskim.Mislim da mnogo ljudi veruje da je to uradio čopor pasa.“
„To je ubedljivo objašnjenje,“ Meredith je rekla suvo. „To znači da više ne moraju da misle o tome.“
„Ali to je smešno,“ Elena je rekla. „Normalni psi se ne ponašaju na takav način.Zar se ljudi ne pitaju zašto su njihovi psi odjednom poludeli i okrenuli se protiv njih?“
„Mnogo ljudi ih se samo rešava.O,čula sam i nešto o testu na besnilo,“ Meredith je rekla. „Ali to nije besnilo,zar ne Elena?“
„Ne,ne mislim tako.Ni Stefan i Damon takođe.I zato sam došla kod tebe da popričamo.“ Elena je objasnila,koliko je jasnije mogla,kako je ona mislila o Drugoj Moći u Fell's Churchu.Rekla im je o sili koja je gonila preko mosta i osećaju koji je imala u vezi pasa i o svemu o čemu su ona,Stefan i Damon diskutovali.

Završila je sa: „I sama je Bonnie rekla u crkvi danas:'Nešto zlo.' Mislim da je takvo nešto u Fell's Churchu,nešto o čemu niko ne zna,nešto apsolutno zlo.Ne prepostavljam da ti znaš na šta si mislila sa tim,Bonnie.“
Ali Bonnie je preokrenula na drugu priču. „Tako da Damon nije uradio sve one grozne stvari o kojima si pričala,“ rekla je. „Kao ubijanje Yangtzea i povređivanje Vickie,pa ubistvo gospodina Tannera i sve to.Rekla sam da ti da niko tako očaravajući ne može biti psiho-ubica.“
„Mislim,“ rekla je Meredith i pogledala u Elenu, „Da se bolje maneš Damona kao ljubavnog interesa.“
„Da,“ rekla je Elena empatično. „On jeste ubio gospodina Tannera,Bonnie.I to stoji i za druge razloge;pitala sam ga.I imam dovoljno nevolja da se nosim sa njim i sama.Ne treba ti da se petljaš sa njim,Bonnie,veruj mi.“
„Moram ostaviti Damona na miru;moram ostaviti Alarica na miru...ima li i jedan momak kojeg ne trebam ostaviti na miru?A u međuvremenu Elena ih sve dobija.Nije fer.“
„Život nije fer,“ Meredith je rekla. „Ali slušaj,Elena,čak i ako ova Druga Moć postoji,kakva vrsta moći misliš da je?Kako izgleda?“
„Ne znam.Nešto jako – ali se prikrivalo tako da ga ne mogu videti.Moglo bi izgledati i kao obična osoba.I zato tražim vašu pomoć zato što bi to mogao biti bilo tko iz Fell's Churcha.Kao što je Bonnie rekla danas: 'Niko nije kao što se čini.'“
Bonnie je izgledala užasnuto. „Ne sećam se da sam to rekla.“
„Rekla si, 'Niko nije kao što se čini',“ elena je ponovo citirala. „Niko.“ Pogledala je u Meredith,ali tamne oči ispod elegantnih obrva su bile mirne.
„Pa,to pravi sve sumnjivim,“ Meredith je rekla svojim najmirnijim glasom. „Tačno?“
„Tačno,“ rekla je Elena. „Ali bolje da se prihvatimo bloka i olovčice i zapišemo najsumnjivije.Damon i Stefan su se složili da će istraživati,a ako ćete i vi pomoći imamo mnogo bolje šanse.“ Pogodila je metu sa ovim;uvek je bila dobra u organizovanju stvari,od šema za momke do šema za događaje.Ovo je bila samo malo ozbiljnija verzija starih planova A i B.Meredith je dala olovku i papir Bonnie,koja je gledala u njih.A onda u Meredith,a onda u Elenu.

„Dobro,“ rekla je. „Ali ko ide na listu?“
„Pa svako za koga imamo razlog da sumnjamo da je Druga Moć.Svako ko bi mogao uraditi one stvari za koje znamo da jeste:šutnuo Stefana u šakt,jurio mene,najurio one pse na ljude.Svako za koga smo primetili da se ponaša čudno.“
„Matt,“ rekla je Bonnie pišući. „I Vickie.I Robert.“
„Bonnie!“ uzviknule su Elena i Meredith zajedno.
Bonnie je pogledala u njih. „Pa,Matt se ponaša čudno,kao i Vicki već mesecima.A Robert je viseo pored crkve ali nikada nije ušao – “
„O,Bonnie.Ajde iskreno,“ Meredith je rekla. „Vickie je žrtva,ne osumnjičena.A ako je Matt zla Moć,onda sam ja zvonar crkve Notre Dame.A za Roberta – “
„U redu,prekrižila sam sve,“ rekla je Bonnie hladno. „Da čujemo vaše ideje.“
„Ne,čekaj,“ Elena je rekla. „Bonnie,sačekaj malo.“ Razmišljala je o nečemu o čemu je već pre razmišljala,sve od –
„Od crkve,“ rekla je naglas,sećajući se. „Da li znate;videla sam Roberta izvan crkve kada sam bila sakrivena na stepeništu.I to je bilo samo trenutak pre nego što su psi napali,a on se udaljavao kao da je znao šta će da se desi.“
„O,ali Elena – “
„Ne Meredith,slušaj.Viđala sam ga i pre,u subotu uveče,sa tetkom Judith.Kada mu je rekla da se neće venčati sa njim bilo je nešto na njegovom licu...ne znam.Ali mislim da je bolje da ga zapišeš Bonnie.“
Posle momenta oklevanja,Bonnie je zapisala. „Ko još?“ rekla je.
„Pa,bojim se Alaric,“ Elena je rekla. „Žao mi je Bonnie,ali on je praktično broj jedan.“ Rekla im je šta je bilo između Alarica i direktora. „On nije normalan profesor historije;zvali su ga zbog nečega.On zna da sam ja vampir i traži me.A danas,dok su psi napadali,on je stajao po strani i radio neke uvrnute gestikulacije.On definitivno nije šta se čini da jeste,a jedino pitanja je šta je on?Slušaš li me Meredith?“
„Da.Znaš,mislim da trebaš staviti gospođu Flowers na listu.Seti se načina na koji je stajala pored prozora pansiona kada smo spasili Stefana iz šakta?Ali nije došla dole da nam otvori vrata.To je čudno ponašanje.“
Elena je kimnula. „Da,i kako mi nastavljala spuštati slušalicu kada sam ga zvala.I zasigurno čuva nešto za sebe u toj staroj kući.Ona može biti senilna stara baba,ali stavi ti i nju Bonnie.“

Prošla je rukom kroz kosu,podižući je pored vrata.Bilo joj je vruće.Ili – ne baš vruće nego neugodno na neki način koji je bio sličan prevelikoj temperaturi.Osetila se izgorelo.
„U redu,ići ćemo do pansiona sutra ujutro pre škole,“ Meredith je rekla. „U međuvremenu šta još možemo uraditi?Da pogledamo tu listu Bonnie.“
Bonnie je ispružila listu tako da je mogu videti,a Elena i Meredith su se nagele napred i pročitale:
Matt Honeycutt
Vickie Bennett
Robert Maxwell – Šta je radio u crkvi kada su psi napali?Šta je radio te večeri sa Eleninom tetkom?
Alaric Saltzman – Zašto toliko ispituje?Zašto je pozvan u Fell's Church?
Gospođa Flowers – Zašto se ponaša tako čudno?Zašto nas nije pustila u kuću one noći kada je Stefan ranjen?
„Dobro,“ Elena je rekla. „Pretpostavljam da ćemo saznati šta je bilo onim psima kod crkve danas.A vi možete gledati Alarica u školi.“
„Ja ću gledati Alarica,“ Bonnie je rekla. „I očistiću ga od sumnje;a vi vidite ako ne budem.“
„U redu,to uradi to.Ti možeš njega.A Meredith može istraživati gospođu Flowers,a ja ću Roberta.A Stefan i Damon – pa oni mogu preuzeti sve,zato što mogu koristiti Moći da isprobaju umove.Pored toga,lista nije kompletna.Pitaću ih da istražuju malo po gradu i da traže neke znake Moći ili nešto čudno.Oni će to više prepoznati od mene.“
Sedajući nazad Elena je navlažila usne.Bila je pregorela.Primetila je nešto što nije nikada pre:tragove vena na Bonnienoj podlaktici.Bonnie je i dalje držala bločić,a koža njene ruke je bila tako zategnuta da su plave vene bile toliko jasne.Elena je želela da je slušala kada su učili ljudsku anatomiju u školi;kako li je ime ove vene,one velike koja je razgranata kao drvo...?
„Elena.Elena!“
Iznenađena,Elena je pogledala i videla Meredithine pozorne crne oči i Bonnien izraz uznemirenosti.Tada je shvatila da se nagela prema Bonnienoj ruci i dirala joj venu sa prstom.
„Izvini,“ promrmljala je sedajući nazad.

Ali mogla se osetiti dužinu i oštrinu svojih očnjaka.Mogla je jasno osetiti razliku u težini.Shvatila je da njen osmeh nije imao željeni efekat na Bonnie.Bonnie je izgledala preplašeno,što je bilo blesavo.Bonnie treba da zna da je Elena nikada ne bi povredila.A Elena nije bila veoma gladna večeras;Elena je uvek jela lagano.Mogla je dobiti sve što želi iz ove male vene na podlaktici...Elena je skočila na stopala i okrenula se prema prozoru,naginjući se na sims i osećajući kako joj hladni vetar noći struji preko lica.Osećala je vrtoglavicu i izgleda da nije mogla povratiti dah.Šta je uradila?Okrenula se da vidi Bonnie i Meredith blizu jedna drugoj,obe kako izgledaju da im je muka od straha.Mrzela je što j tako gledaju.
„Žao mi je,“ rekla je. „Nisam nameravala Bonnie.Vidi,ne prilazim ti više blizu.Trebala sam jesti pre nego što sam došla ovde.Damon je rekao da ću da ogladnim.“
Bonnie je progutala knedlu i izgledala čak i bolesnije. „Jesti?“
„Da naravno,“ Elena je rekla.Vene su joj gorele;takav je bio osećaj.Stefan je to jednom opisao,ali nije nikada stvarno razumela;nikada nije stvarno shvatila kroz šta je prolazio kada mu je trebala krv.Bilo je grozno,neodoljivo. „Šta ti misliš da ja jedem ovih dana,zrak?“ dodala je u odbranu. „Sada sam lovac i bolje da idem da lovim.“
Bonnie i Meredith su se pokušavale nositi sa time;mogla je reći da su uspele,ali mogla je osetiti revulziju u njihovim očima.Koncentrisala se na korišćenje svojih novih osetila,otvorila se noći i potražila Damonovo ili Stefanovo prisustvo.Bilo je teško,jer ni jedan od njih nije projektovao svoj um kao što su one noći kada su se borili,ali je pomislila da je osetila treptaj Moći negde u gradu.Ali nije imala načina da komunicira sa njom,a frustracija je naterala da se oseća još gore.Upravo je bila odlučila da ide sama kada su se zavese omotale oko njenog lica u naletu vetra.Bonnie je odvratila izdahom i slučajno oborila lampu sa noćnog stočića,a onda se soba obojila u tamu.Proklinjući,Meredith je radila na tome da je ponovo napravi.Zavese su se razdvojile,a Bonnie je izgledala kao da će da vrišti.Kada je lampa proradila,svetlo je otkrilo Damona kako opušteno sedi na klupici prozora,sa jednim kolenom podignutim.

Smešio se jednim od svojih divljih smešaka.
„Hoćete se ljutiti?“ rekao je. „Ovo je stvarno neudobno.“
Elena je pogledala u Bonnie i Meredith koje su bile naslonjene na vrata i izgledale prestrašeno i hipnotizirano od jednom.Elena je ogorčeno protresla glavom.
„A ja mislila da ja volim da pravim dramatične ulaske,“ rekla je. „Veoma smešno Damone.Idemo sada.“
„A tvoje prelepe dve prijateljice?“ Damon se ponovo nasmejao Bonnie i Meredith. „Pored toga,tek sam došao do ovde.Zar neko neće biti učtiv i pozvati me unutra?“
Bonniene smeđe oči,bespomoćno fokusirane na njegovo lice,su se malo omekšale.Njene usne,koje su bile razdvojene od strave,razdvojile su se još malo.Elena je prepoznala znake topljenja.
„Ne,neće,“ rekla je.Stavila je sebe između Damona i devojaka. „Niko ovde nije za tebe Damone – ne sada,ne ikada.“ Videći plamen izazova u njegovim očima,dodala je: „I u svakom slučaju,odlazim.Ne znam za tebe,ali ja idem u lov.“ Bila je sigurna da je osetila Stefanovo prisustvo blizu,na krovu javerovatnije i da čuje njegovu izjavu: Mi idemo loviti Damone.Ti možeš sedeti tu celu noć ako želiš.
Damon je odustao i usmerio pogled prema Bonnie pre nego što je nestao sa prozora.Bonnie i Meredith su prišle prozoru,obe uznemirene,očito ubeđene da je Damon pao i da je mrtav.
„U redu je on,“ rekla je Elena ponovo tresući glavom. „I ne brinite,neću mu dopustiti da se vrati.Nađemo se u isto vreme i sutra.Vidimo se.“
„Ali – Elena – “ Meredith je zastala. „Mislim,htela sam da te pitam da li želiš da se presvučeš?“
Elena je pogledala samu sebe.Haljina iz devetnaestog stoleća je bila pocepana na nekolio mesta.Ali nije bilo vremena za promenu;mora da se hrani – sada.
„To će morati da pričeka,“ rekla je. „Vidimo se sutra.“ I skočila je kroz prozor kao i što je Damon.Kada ih je pogledala,gledale su za njom u vrtoglavici.Postajala je bolja u prizemljenjima;ovaj put nije povredila kolena.Stefan je bio tamo i omotao je nešto tamno i toplo oko nje.

„Tvoj kaput,“ rekla je zadovoljno.Na trenutak su se smešili jedno drugom,sećajući se trenutka kada joj je prvi put dao svoj kaput,kada je spasio od Tylera na groblju i doveo do svoje sobe da se očisti.Plašio se da je dodirne tada.Ali,Elena je pomislila gledajući ga i smešeći mu se u oči,pobrinula se za taj strah ubrzo potom.
„Mislio sam da idemo u lov,“ Damon je rekao.
Elena je okrenula smešak prema njemu,bez da je izvukla ruku iz Stefanove. „I idemo,“ rekla je. „Gde ćemo?“
„U bilo koju kuću u ovoj ulici,“ Damon je predložio.
„Šuma,“ Stefan je rekao.
„Šuma,“ Elena je odlučila. „Nećemo dirati ljude i nećemo ubijati.Zar ne ide tako Stefane?“
Odvratio joj je pritisak prstiju. „Tako ide,“ rekao je tiho.
Damonova usne se izvrnua. „A šta ćemo tražiti u šumi,ako smem da znam?Muskate?Mrave?Termite?“ Oči su mu se pomerila do Eleninih,a glas se smanjio. „Pođi sa mnom,pokazaću ti šta je pravi loc.“
„Možemo ići kroz groblje,“ Elena je rekla ignorišući ga.
„Belorepi jeleni se hrane celu noć na otvorenim poljima,“ Stefan joj je rekao. „Ali moramo biti pažljivi u lovu na njih;čuju skoro isto dobro kao i mi.“
Drugi put onda,Damonov glas je rekao u Eleninom umu.

Prevod: Adelisa

The Vampire Diaries Serbia

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

just twenty seconds 'til you're no longer mine.
http://willyoudothisforme.tumblr.com/

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]