You are not connected. Please login or register

Deveto Poglavlje

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Deveto Poglavlje on Sat 09 Oct 2010, 2:40 pm

Zla_Sam

Administrator
Administrator

Vampirski Dnevnici, Knjiga II.

"Borba"

By

Lisa J. Smith

Deveto Poglavlje

„Znam da ću zažaliti ako pitam ovo,“ rekao je Matt okrećući oči od Stefana na sedište iza njih. „Ali možeš li mi reći zašto mi želimo ovo ekstra-specijalno,lokalno-nedostupno tropsko korenje za Elenu?“
Stefan je pogledao na zadnje sedište i na rezultate njihove pretrage.Biljke,sa svojim zelenim korenjima i malim listićima izgledale su više kao korenje više nego išta drugo.Osušeni cvetovi su jedva bili vidljivi i niko se ni bi mogao pretvarati da su dekorativni.
„Šta ako kažem da mogu biti iskorišteni za prirodno ispiranje očiju?“ ponudio je odgovor posle trenutak. „Ili biljni čaj?“
„Zašto?Da li si mislio da mi kažeš nešto tako?“
„Ne stvarno.“
„Dobro.Jer da jesi sigurno bih te udario.“
Bez gledanja u Matta,Stefan se nasmejao.Bilo je nešto u njemu,nešto što nije osetio gotovo pet stoleća,izuzev sa Elenom.Prihvaćanje.Toplotu i prijateljstvo podeljeno sa bićem koje nije znalo istinu o njemu,ali koje mu je verovalo u svakom slučaju.Koje je bilo voljno da ga drži za reč.Nije bio siguran da li je to zaslužio,ali nije mogao poreći šta mu je to značilo.Skoro da se osećao...ponovo ljudskim.

Elena je buljila u svoju sliku u ogledalu.To nije bio san.Ne sve.Ranice na njenom vratu su to dokazivale.A sada kada ih je videla,primetila je osećaj lakoglavosti i letargije.To je bila njena sopstvena krivica.Upustila se u tu nevolju da upozori Bonnie i Meredith da ne pozivaju strance kući.I svo vreme je zaboravljala da je ona sama pozvala Damona u Bonnienu kuću.Uradila je to one noći kada je priređivala ritual i Bonnienoj trpezariji i zvala u tamu 'Uđi.'
I taj poziv je trajao zauvek.Mogao se vratiti kada god je želeo,čak i sada.Posebno sada kada je bila slaba i mogla biti lako hipnotizirana da otključa ponovo prozor.
„Elena,ne možeš ići kući!“
„Ne mogu ostati ovde,“ Elena je rekla.Pogledala je okolo tražeći cipele,našla ih je pored kreveta i onda ih obula.Onda je zastala ispuštajući čudan zvuk.Na krevetu je ležalo crno pero.Bilo je ogromno,strašno ogromno i stvarno,sa debelim vrhom.
Vrtoglavica je preuzela Elenu i ona se okrenula.Nije mogla disati.
„U redu,u redu,“ Bonnie je rekla. „Ako ti je to tako važno,reći ću tati da te odveze kući.“
„I ti moraš doći.“ Tek je osvanulo Eleni da ni Bonnie nije bila sigurnija u ovoj kući koliko je ona bila.Ti i oni koje voliš,setila se i okrenula se da zgrabi Bonnienu ruku. „Moraš Bonnie.Trebam te uz sebe.“
I na kraju je bilo po njenom.McCulloughovi su mislili da je samo histerična,da preteruje,sigurno ima i lom živaca.Ali su konačno odustali.Gospodin McCullough ih je odvezao do kuće Gilbertovih,gde su otključale vrata bez da ikoga probude.

Čak i ovde,Elena nije mogla spavati.Legla je pored Bonnie,buljeći prema prozoru,osluškujući.Napolju su se mrdale grane breze,ali ništa drugo se nije pomerilo do zore.
I tada je čula automobil.Prepoznala bi zvuk Mattovog automobila bilo gde.Otvorila je prozor i pogledala u mirnoću još jednog sivog dana.A onda je požurila niz stepenice i otvorila prednja vrata.
„Stefane!“ Nikad joj u životu nije ovoliko bilo drago videti nekoga.Pričvrstila je sebe uz njega pre nego što je on mogao zalupiti vrata automobila.Malo se odmaknuo od nje,vidno iznenađen.Nikada nije bila ovako demonstrativna u javnosti.
„Hej,“ rekao je nežno odvraćajući zagrljal. „I meni takođe,ali nemoj zdrobiti cveće.“
„Cveće?“ Povukla se unazad da vidi šta to on nosi;onda je pogledala u njegovo lice.Onda u Matta koji se pojavio sa druge strane automobila.Stefanovo lice je bilo bledo;Mattovo je bilo umorno.
„Bolje uđite unutra,“ rekla je. „Obojica izgledate grozno.“
„To je himela,“ rekao je Stefan,kasnije.On i Elena su sedeli za kuvinjskim stolom.Kroz otvorena vrata,Matt je bio ispružen na sofi.Bacio se tamo nakon što je pojeo tri zdele pahuljica.Tetka Judith,Bonnie i Margaret su još spavale,ali Stefan je uvek bio tih: „Sećaš se šta sam ti pričao o tome?“ rekao je.
„Rekao si da to čuva tvoje misli bistrim čak i kada neko koristi Moći da utiče na tebe.“ Elena je bila ponosna koliko joj je glas bio miran.
„Tačno.I to je jedna od stvari koje Damon može pokušati.Može koristiti Moći čak i sa distance,i može to uraditi i kada si budna i kada spavaš.“

Suze su popunile Elenine oči i pogledala je dole da bi ih skrila.
„Spavam?“ rekla je,bojeći se da bi je glas mogao izdati.
„Da.Može uticati na tebe da izađeš iz kuće,recimo ili da ga pustiš unutra.Ali himela to može sprečiti.“ Stefan je zvučao umorno,ali zadovoljno samim sobom.
O,Stefane,kada bi samo znao,Elena je pomislila.Poklon je došao noć kasnije.Suza je pala i utopila se na zelenom listu.
„Elena!“ Zvučao je iznenađeno. „Šta je?Reci mi.“
Pokušavao je da je pogleda u lice,ali ona je stavila glavu na njegovo rame.Stavio je ruke oko nje,nepokušavajući da je prisili da se ponovo pridigne. „Reci mi,“ ponovio je polako.
Ovo je bio trenutak.Ako bi mu ikada trebala reći,to je bilo sada.Osetila je kako joj grlo gori i želela je da pusti sve reči napolje.Ali nije mogla.Bez obzira na sve,nikada se neće boriti radi mene,pomislila je.
„To je samo – bila sam zabrinuta za tebe,“ uspela je nekako da izgovori. „Nisam znala gde si otišao ili kada se vraćaš.“
„Trebao sam ti reći.Ali je li to sve?Nema ničega drugog što te uzrujava?“
„To je sve.“ A sada mora naterati Bonnie da se zakune da će šutiti o vrani.Zašto je jedna laž uvek vodila drugoj?
„Šta trebamo raditi sa himelom?“ pitala je.
„Pokazaću ti večeras.Jednom kada iscedim ulje iz semenki možeš ih utrljati u kožu ili ih dodati u kupku.I možeš napraviti osušeno lišće u venčić i nositi ga sa sobom ili ga staviti ispod jastuka.“
„Bolje da ih dam i Bonnie i Meredith takođe.Trebaju zaštitu.“ Kimnuo je. „Za sada – “ slomio je komadić lišća i stavio ga u njenu ruku. „ – samo nosi ovo u školu sa sobom.Ja se vraćam u pansion da iscedim ulje.“

Zastao je na trenutak i onda progovorio.
„Elena...“
„Da?“
„Da mislim da bi ti to napravilo neko dobro,otišao bih.Ne bih te izlagao Damonu.Ali ne mislim da će me pratiti ako odem,ne više.Mislim da će ostati – radi tebe.“
„Da nisi ni pomislio da odeš,“ rekla je uvređeno gledajući u njega. „Stefane,to je jedna od stvari koje ne bi podnela.Obećaj mi da nećeš;obećaj mi.“
„Neću te ostaviti samu sa njim,“ Stefan je rekao,ali to nije bila ista stvar.Ali nije bilo poante da ga gura dalje.Umesto toga,pomogla mu je da probudi Matta,a onda su obojica otišli.A onda,sa lišćem sušene himele u ruci,otišla je na sprat da se spremi za školu.
Bonnie je zevala za doručkom celo vreme i nije se probudila dok nisu bili napolju,hodale do škole dok im povetarac udara u lice.Biće hladan dan.
„Imala sam veoma čudan sam prošle večeri,“ Bonnie je rekla.
Elenino srce je poskočilo.Već je stavila venčić sušene himele u Bonnien ruksak,dole na dno,gde ga Bonnie neće videti.Ali ako je Damon došao do Bonnie prošle noći...
„O čemu?“ pitala je Elena.
„O tebi.Videla sam te kako sediš ispod drveta,vetar je duvao.Iz nekog razloga sam te se plašila i nisam želela da ti priđem bliže.Izgledala si...drugačije.Veoma bledo.A onda je vrana sletela sa drveta,a ti si posegla i zgrabila je.Bila si toliko brza da je to bilo neverovatno.A onda si pogledala u mene,sa ovakvim izrazom.Smešila si se,ali to me teralo da želim da pobegnem.A onda si slomila vranin vrat i ona je bila mrtva.“
Elena je slušala ovo,a strava se šetala niz njenu kičmu.A onda je rekla: „To je stvarno odvratan san.“
„Jeste,zar ne?“ rekla je Bonnie. „Pitam se šta znači?Vrane su ptice koje nemaju baš lepo legendarno značenje.One mogu predskazati smrt.“
„To je sigurno značilo da si znala koliko sam bila uzrujana,kada sam našla tu vranu u svojoj sobi.“
„Da,“ Bonnie je rekla. „Izuzev što sam to sanjala pre nego što si nas probudila vrišteći.“

Tog dana za ručkom je bio još jedan komadić ljubičastog papira u kancelarijskom sandučetu.Ali na ovom je jednostavno pisalo: POGLEDAJ U PRIVATNIM.
„Kojim privatnim?“ rekla je Bonnie.
Meredith koja je u tom trenutku nosila sa sobom kopiju novina Wildcat Weekly,je imala odgovor. „Jeste videle ovo?“ pitala je.
Bilo je u sekciji 'Privatno',totalno anonimno bez potpisa.
Ne mogu podneti pomisao na to da ga izgubim.Ali on je veoma nesrećan u vezi nečega i ako mi ne bude rekao šta je to,ako me ne bude toliko verovao,ne vidim nadu za nas.
Čitajući to,Elena je osetila nalet energije kroz njen umor.O,Bože,mrzila je pa ko god je ovo bio.Zamišljala je kako ga gađa,kako ga bode,gleda kako pada.A onda je zamislila nešto drugo.Zamislila je kako odmiče kosu lopova i zabada zube u nezaštićeno grlo.To je bila čudna vizija,ali na trenutak se činila stvarnom.
Postala je svesna da Bonnie i Meredith gledaju u nju.
„Šta?“ rekla je osećajući se neugodno.
„Mogla bi reći da me nisi slušala,“ uzdahnula je Bonnie. „Samo sam rekla da mi i dalje na izgleda kao da je ovo Da – kao da da je ovo ubicin posao.Ne pristaje ubici da bude tako patetičan.“
„Koliko god mrzila da se složim sa njom,u pravu je,“ rekla je Meredith. „Ovo mi miriše na nekoga pokvarenog.Neko ko ima nešto protiv tebe osobno i ko želi da te natera da patiš.“
Pljuvačka se skupila u Eleninim ustima i ona je progutala. „Takođe neko ko poznaje školu.Morao je popuniti formular na jednom od časova novinarstva,“ rekla je.
„I neko ko je znao da imaš dnevnik,ako pretpostavimo da je ovo za neku nameru.Možda je taj neko bio na jednim od tvojih časova kada si ga nosila u školu.Sećaš se?Kada te gospodin Tanner zamalo uhvatio,“ Bonnie je dodala.

„Gospođica Halpern me uhvatila;čak je i pročitala nešto od toga naglas,malo o Stefanu.I to je bilo nakon što smo Stefan i ja prohodali.Samo malo,Bonnie.Te noći u tvojoj kući kada je dnevnik ukraden,koliko dugo ste bile izvan dnevne sobe?“
„Samo nekoliko minuta.Yangtze je prestao lajati i ja sam izašla na vrata da ga pustim i onda...“ Bonniene usne su se stisnule i nije mogla dalje.
„Tako da lopov mora biti upoznat sa tvojom kućom,“ rekla je Meredith. „Ili on ili ona ne bi mogao da uđe unutra,uzme dnevnik i izađe neprimećen.U redu ona,tražimo nekoga pokvarenog i okrutnog,sigurno nekoga sa tvojih časova,Elena,i ko je najverovatnije upoznat sa Bonnienom kućom.Neko ko ima nešto lično protiv tebe i ko će uraditi bilo šta da ti napakosti...o,moj Bože.“
Sve tri su buljile jedna u drugu.
„Mora biti,“ prošaptala je Bonnie. „Mora.“
„Tako smo glupe;trebale smo to odmah videti,“ rekla je Meredith.
Za Elenu to je značilo naglo shvatanje da je sav bes koji je osećala ništa sprem onoga koji je bila sposobna da oseti.
„Caroline,“ rekla je i stisla je zube toliko jako da je čeljust zabolela.
Caroline.Elena je u stvari osetila da je bila sposobna da ubije zelenooku devojku.I mogla bi to i pokušati da je Bonnie i Meredith nisu zaustavila.
„Posle škole,“ rekla je Meredith. „Kada je odvedemo negde privatno.Samo tako čekaj toliko,Elena.“
Ali kako su se uputile prema kafeteriji,Elena je primetila zlatnu kosu kako nestaje prema umetničkom krilu.A onda se setila nečega što joj je Stefan rekao,da ga je Caroline vodila u fotografsku prostoriju za vreme ručka.Radi privatnosti,Caroline mu je rekla.

„Vas dve nastavite,ja sam nešto zaboravila,“ rekla je kada su Bonnie i Meredith već bile na ulazu u kafeteriju.A onda je brzo odšetala prema krilu umetnosti.
Sve prostorije su bile prazne,ali fotografska je bila otključana.Nešto je nateralo Elenu da bude tiha i kretala se tiho unutra,a nije umarširala i napravila scenu kako je planirala.Da li je Caroline ovde?Ako da,šta radi sama u tami?
Na prvi pogled je soba izgledala prazno.Onda je Elena čula mrmljanje iza sebe i videla je da su jedna vrata otvorena.Tiho je otišla i stala pore vrata,a mrmljanje se pretvorilo u reči.
„Ali kako možemo biti sigurni da će ona biti izabrana?“ To je bila Caroline.
„Moj otac je u školskom žiriju.Uzeće je,budi sigurna.“ I to je bio Tyler Smallwood.Njegov otac je bio advokat i bio je u svakom žiriju. „Pored toga,ko bi drugi mogao biti?“ nastavio je. „ 'Duh Fell's Churcha' treba da bude pametan koliko i dobro izgrađen.“
„A ja nemam mozga,pretpostavljam?“
„Nisam to rekao.Gledaj,ako ti želiš da paradiraš u beloj haljini na Danu Pronalazača,u redu.Ali ako želiš da vidiš Stefana Salvatorea kako beži iz grada na dokaz iz dnevnike njegove spostvene devojke...“
„Ali zašto čekati toliko?“
Tyler je zvučao nestrpljivo. „Zato što je to način da uništim proslavu,takođe.Proslavu Fellovih.Zašto bi oni trebali dobiti zasluge za pronalaženje ovog grada?Smallwoodovi su prvi došli ovde.“
„O,koga briga ko je našao grad?Sve što želim je da vidim Elenu poniženu pred celom školom.“
„I Salvatorea.“ Čista mržnja u Tylerovom glasu je naterala Elenino meso da se strese. „Biće srećan ako ne završi viseći na drvetu.Jesi sigurna da je dokaz tamo?“
„Koliko puta ti moram reći?Prvo,kaže da je izgobila svoju mašnu drugog septembra na groblju.Onda,kaže da je Stefan našao i čuvao.Wickery most je blizu groblja.To znači da je Stefan morao biti pored mosta drugog septembra,dana kada je napadnut starac.Šta još hoćeš?“

„To nikada neće biti dovoljno.Možda bi trebali naći još neki dokaz.Možemo pitati gospođu Flowers kada je došao kući te večeri.“
„O,koga briga?Mnogi ljude već misle da je kriv.U dnevniku piše da on ima neku veliku tajnu koju krije od svakoga.Ljudi će shvatiti poantu.“
„Čuvaš ga na sigurnom mestu?“
„Ne,Tylere,čuvam ga na noćnom stočiću.Šta ti misliš,da sam ja toliko glupa?“
„Dovoljno glupa da šalješ Eleni poruke i da joj daješ naputke.“ A onda je počelo neko šuštanje,kao od novina. „Pogledaj,ovo je neverovatno.I to se mora zaustaviti,odmah.Šta ako shvati ko sve ovo radi?“
„I šta će onda,zvati policiju?“
„Još želim da se smiriš.Samo čekaj do Dana Pronalazača;a onda ćeš gledati Ledenu Princezu kako se topi.“
„I reći ciao Stefanu.Tylere...niko ga neće stvarno povrediti?“
„Koga briga?“ Tyler se vratio svom ranijem tonu. „Ostavićeš to meni i mojim prijateljima,Caroline.Ti samo uradi svoj deo,u redu?“
Carolinein glas se spustio do šapata. „Ubedi me.“ Posle nekoliko trenutaka Tyler je udahnuo.Onda su se čule neke kretnje,zvukovi,izdasi.Elena se okrenula i skliznula kroz vrata tiho kako je i ušla.Došla je do sledećeg hodnika,a onda se naslonila na ormariće pokušavajući da misli.
Bilo je skoro previše svi videti od jednom.Caroline,koja je nekada bila njena najbolja prijateljica,izdala je i želela je da je vidi poniženu pred celom školom.Tyler,koji je uvek izgledao kao kreten koji ide na nerve više nego siledžija,sada je planirao da otera iz grada – ili čak ubije,Stefana.I najgora stvar je što su koristili Elenin sopstveni dnevnik da to sve urade.

Sada je razumela početak svog sna prošle noći.Imala je isti san kao i dan pre nego što je otkrila da je Stefan nestao.U obadvoma,Stefan je gledao u nju ljutito,optužavajuće,a onda je bacio svesku pod njena stopala i otišao.Ne svesku.Njen dnevnik.Koji je u sebi sadržavao dokaz koji bi mogao biti poguban za Stefana.Tri puta su ljudi Fell's Churcha bili napadnuti i sva tri puta je Stefan bio na sceni.Kako bi to izgledalo gradu,policiji?I nije bilo šanse reći im istinu.Trebali bi reći: 'Stefan nije kriv.To je samo njegov brat Damon koji ga mrzi i zna koliko Stefan mrzi samu pomisao na povređivanje i ubijanje.I on je pratio Stefana okolo i napadao ljude da bi Stefan mislio da je on to uradio,da ga natera da poludi.I on je ovde negde u gradu – potražite ga na groblju ili u šumi.Ali,usput,nemojte samo tražiti prelepog dečka,on može biti i vrana ponekad.U svakom slučaju,on je vampir.'
U ovo čak ni sama nije verovala.Zvučalo je neverovatno.Bol u njenom vratu je podsetila koliko je ozbiljna ova neverovatna priča.Osećala se čudno,kao da je bolesna.Bilo je to više od napetosti i nespavanja.Osećala je vrtoglavicu i ponekad je tlo pod njenim nogama bilo kao spužva.
Simptomi gripe,osim što je ona bila sigurna da nema nikakav virus u krvi.
Ponovo Damonova krivica.Sve je bila Damonova krivica,osim dnevnika.Nije imala nikoga da krivi osim sebe same.Da samo nije pisala o Stefanu,da samo nije ponela dnevnik u školu.Da ga samo nije ostavila u Bonnienoj dnevnoj sobi.Da je samo,da je samo.I sada je bilo bitno samo to da mora da ga vrati nazad.

Prevod: Adelisa

The Vampire Diaries Serbia

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

just twenty seconds 'til you're no longer mine.
http://willyoudothisforme.tumblr.com/

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]